Ослободете се од сомнежите: Еве колку долго облеката може да остане во машината пред да почне да мириса
Vestiplus.mk
LIFE

Ослободете се од сомнежите: Еве колку долго облеката може да остане во машината пред да почне да мириса

Кога имате премногу работа во текот на денот, може да заборавите да ја испразните машината за перење. Меѓутоа, предолгото оставање на облеката во машината не е добро бидејќи тие можат да апсорбираат непријатни мириси. Поради ова, многу луѓе се прашуваат колку долго облеката може да остане во машината без тоа да се случи.

Експертите од Институтот за наука за ткаенини Вирпул го открија вистинското време, а бројката може да ве изненади. Имено, облеката може да се остави меѓу осум и дванаесет часа, пред да се закачи да се исуши.

Ова го потврди Марта Стјуарт, позната авторка на книги за готвење и внатрешен дизајн. Стјуарт објасни дека оставањето мокра облека во машината за перење преку ноќ не е проблем.

Сепак, препораките се облеката што поскоро да се извади и да се исуши, бидејќи бактериите и мувлата побрзо се шират на мократа облека. Меѓутоа, доколку имате чувство дека облеката ви смрди иако сте ја извадиле во даденото време, погрижете се за чистотата на вашата машина за перење.

Иако машината за перење ги пере вашите алишта, тоа не значи дека не треба да се перат. Низ него поминуваат остатоци од детергент, мувла и нечиста вода, па затоа е потребно повремено да се чисти. Ако вашата машина има опција за самочистење, вклучете ја. Филтрите и фиоката во која ги ставате детергентот и омекнувачот исто така имаат потреба од редовно одржување.

Можеби ќе ве интересира...

НЕ СТЕ ДЕБЕЛИ: Еве зошто водата се задржува во вашето тело

Vesti +

Знаци што укажуваат на болен црн дроб: Честата појава на модринки е аларм

В+

Унгарските готвачи ја знаат тајната: Направете совршени ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ со неколку трикови

Vesti +

Очекувајте пари: Овие три хороскопски знаци ќе заработат пари во мај

Vesti +

Едни ќе се самооткријат, други ќе влезат во нова авантура – Дневен хороскоп за 4-ти април

Vesti +

Што значи доколку сонувавте земјотрес?

Vesti +