Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Одбележана 100-годишнината од убиството на Ѓорче Петров

Денеска се навршуваат 100 години од убиството на револуционерот Ѓорче Петров.

По тој повод, делегација на локалната самоуправа на општина Прилеп, предводена од градоначалникот Илија Јованоски, како и претставници на општинскиот Совет и СОУ „Ѓорче Петров“, положија цвеќе пред споменикот на Ѓорче во центарот на градот и пред спомен-плочата на неговата родна куќа во населбата Варош.

Ѓорче Петров е роден на 2 април 1865 година во Варош, а на денешен ден пред точно 100 години, бил убиен во Софија, Бугарија.

Можеби ќе ве интересира...

Апсење на повеќе локации низ Скопје за дрога

Vesti +

Зголемен интересот за вакцинација, вчера се аплицирани 18.877 вакцини

Vesti +

Филипче: Сите пандемии и епидемии историски наназад завршиле исклучиво со вакцинација

Vesti +

Сончево со мала до умерена облачност и температури до 24 степени

В+

Средба Шахпаска – Канем: Северна Македонија е лидер во регионот во унапредувањето на човековите права, родовата еднаквост и борбата против родово базираното насилство

Vesti +

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги продаде вазните од 180.000 евра од Белиот дворец и парите да ги врати на граѓаните

Vesti +