Одбележан 30 јули - Светскиот ден за борба против трговија со луѓе
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Одбележан 30 јули – Светскиот ден за борба против трговија со луѓе

Денеска во Клубот на пратеници, по повод Светскиот ден за борба против трговија со луѓе – 30 јули, прогласен од Генералното собрание на Обединетите нации, се одржа средба на Националната комисија за борба против трговија со луѓе и илегална миграција на Република Северна Македонија на која официјално беше објавено реактивирањето на Мобилните тимови за идентификација на жртви и потенцијални жртви на трговија со луѓе.

Воведно обраќање имаа Националната координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција на Република Северна Македонија и државна секретарка во МВР, м-р Магдалена Несторовска, претставник од Министерството за труд и социјална политика и член на Националната комисија Елена Грозданова и раководителката на Канцеларијата на Меѓународната организација за миграции (ИОМ) во Скопје, Соња Божиновска.

Националната координаторка, м-р Несторовска, во своето обраќање посочи дека Република Северна Македонија ќе продолжи со активностите насочени во борбата против трговијата со луѓе, а тоа се докажува и со неодамнешното приклучување во кампањата на Обединетите нации, наречена СИНО СРЦЕ, чија цел е подигнување на свеста за проблемите и страдањата на жртвите на трговија со луѓе и нѐ потсетува на ладнокрвноста на оние кои учествуваат во овие криминални дејствија.

Република Северна Македонија е дел од оваа глобална кампања заедно со уште 33 земји од светот и е втора земја во регионот која ќе ја дава својата поддршка на ова поле. Со користење на #EndHumanTrafficking ќе се помогне кон побрзо и полесно запознавање на корисниците на социјалните медиуми со овој горлив проблем на глобално ниво.

Како што потенцираше Божиновска, ИОМ во соработка со институциите имплементира проекти кои имаат за цел поддршка на процесот на идентификација на жртвите и потенцијалните жртви на трговија со луѓе, како и јакнење на капацитетите на институциите согласно актуелните трендови.

На средбата беше истакнато дека функционирањето на Мобилните тимови е поддржано од Меѓународната организација за миграции – ИОМ и тие ќе продолжат повторно да работат како пет мобилни тимови за идентификација на ранливи категории, вклучително и жртви на трговија со луѓе (во Битола, Гевгелија, Куманово, Скопје и Тетово), преку Меморандумот за соработка склучен меѓу Министерството за труд и социјална политика и Министерството за внатрешни работи во јануари 2018 година. Во нив членуваат претставник од Министерството за внатрешни работи, претставник од Министерството за труд и социјална политика и претставник од невладините организации кои работат на полето на борба против трговијата со луѓе.

Овој проект претставува една од успешно реализираните приоритетни активности, предвидени во реформски План 3-6-9 на Владата на Република Северна Македонија. Работата на мобилните тимови се движи во насока на навремена идентификација и работа директно на терен со најранливите категории на граѓани, а во периодот кој следи ќе се работи и на наоѓање начин на нивна институционализација.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Занаети кои исчезнуваат – Улицата на јорганите во скопската чаршија остана со само два дуќани

Останаа само двајца јорганџии, на улицата на јорганџиите во старата скопска чаршија. Еден од нив е Нусрет Агуши, кој со овој занает се занимава уште од детството. Педесетгодишниот Агуши занаетот го добил од својот уста (мајстор), од кого го добил и дуќанот во кој рачно шие традиционални јоргани. Тој за... Прочитај повеќе...

Трите години во НАТО ги разбија сите сомневања за безбедноста, општествена кохезија и просперитетот

Зоран БОЈАРОВСКИ После три години од членството во НАТО, Северна Македонија може да потврди дека исполнувањето на едната од двете врвни стратешки определби за меѓународно позиционирање на државата во заедницата на прогресивните западни демократии – членството во НАТО, ги исполни сите очекувања и ги оправдува сите заложби аргументирано и рационално... Прочитај повеќе...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Шаховска Федерација на Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Шаховска Федерација на Македонија. На средбата беше разговарано за тековните активности на федерацијата, учеството на меѓународни натпревари, организирањето на европски и светски првенства во нашата држава, како и за важноста од продуцирање на соодветно обучен кадар за развој и поддршка на шахот. Нагласувајќи... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Разговараме со синдикатите, сите одлуки се носат низ социјален дијалог

В+

МТСП: Речиси 60 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, апелираме и останатите да се имунизираат и да го заштитат своето, но и здравјето на децата за кои се грижат

Vesti +

Ковачевски од Куманово: Ги исполнувам ветувањата, платите и пензиите ќе растат

Vesti +

Битиќи: Оваа година слоганот на кампањата за Светскиот ден на водата е – „Биди промената“

Vesti +

Приведен дилер од Кичево, при претрес пронајдена дрога

В+

Груби: Во срцето на Европа ја проектираме европската иднина на Македонија

Vesti +