Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Обраќање на претседателот Пендаровски на меѓународната научна конференција ,,Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура”

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на меѓународната научна конференција ,,Македонска книжевна архива: од ракопис до дигитална култура”, којашто се одржа во „Куршумли-ан“ во организација на Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

„Делото на Конески и на останатите основоположници на современиот македонски литературен јазик, за жал, често е мета на оркестрирани напади и ирационални негирања. Станува збор за атак врз нашиот јазичен и културен идентитет пред кој ние не можеме и не смееме да останеме неми набљудувачи. Фактите и научната верификација на меѓународно ниво одат во наш прилог не оставајќи простор за импровизации и политички интерпретации“ порача претседателот Пендаровски во обраќањето.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ на 13 јули ќе ги објави првите 20-тина кандидати за градоначалници

В+

На Клиниката за ортопедија за една недела направени три трансплантации на коскени ткива

В+

Студени утра и драстичен пад на температурите – Детална прогноза

В+

Спасовски и Илиевски од Зелен рид и 3 МУБ: Темелите се на прво место, градиме за народот, асфалт наместо кал во Куманово

В+

Шилегов: Силна финансиска поддршка за младите родители, средношколците и студентите

В+

Страотна сообраќајка вечерва кај Ласкарци: Јагуар излета од патот – еден мртов, има и повредени

В+