Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Нови симптоми на коронавирусот кај младите: Се јавува често а може да биде фатален

Мозочните удари се јавуваат релативно често кај пациенти со кавид и имаат тенденција на разорни последици, според новата студија која проценува дека скоро секој петти пациент примен во болница со ковид доживува мозочен удар.

Една студија објавена во вторникот во списанието Неврологија, медицинско списание на Американската академија за неврологија, откри дека стапката на смртност кај пациенти со ковид-19 кои исто така имаат мозочен удар е „екстремно висока“.

Истражувачите откриле дека околу 1,8 проценти од пациентите со ковид-19 доживеале мозочен удар или кога биле примени во болница или непосредно пред тоа. Тоа е бројка што може да изгледа мала, но се претвора во голем број случаи, со оглед на тоа што милиони луѓе ширум светот се хоспитализирани со оваа болест, изјави високиот автор на студијата Лучијано Спосато, вонреден професор по неврологија на Универзитетот во Западен Онтарио.

„Тоа е всушност многу голем број“, рече тој, додавајќи дека за споредба, само 0,2 проценти од пациентите со грип примени во болницата доживеале мозочен удар. 0,75 проценти од пациентите хоспитализирани со САРС-КоВ1, вирусот што предизвика САРС, имале мозочни удари. Истражувачите исто така откриле дека кај приближно половина од младите пациенти на возраст под 50 години, мозочниот удар бил првиот симптом на ковид-19.

„Тоа значи дека тие беа целосно асимптоматски пред да бидат примени“, рече д-р Спосато.

Истражувачкиот тим анализира 125 случаи, како и 35 дополнителни необјавени случаи од Онтарио, Иран и САД. Откриле дека 35 до 45 проценти од пациентите со ковид-19 со мозочен удар починале за време на нивниот престој во болница, рече д-р Спосато. За споредба, рече тој, стапката на смртност е од 15 до 30 проценти за пациенти со мозочен удар во Канада, кои биле примени на интензивна нега без ковид.

Меѓу пациентите во студијата, сите имале барем еден фактор на ризик, како што се дебелина, хипертензија или дијабетес, а 97% имале сериозен ковид-19. Ова ги натера истражувачите да заклучат дека повеќето пациенти со кавид кои доживеале мозочен удар веројатно умираат поради сериозноста на болеста, а не поради мозочен удар, рече д-р Спосато.

Иако третманот со мозочен удар е ист како и кај пациенти без ковид-19, болничкиот персонал треба да преземе дополнителни мерки на претпазливост за да се спречи ширењето на инфекцијата, рече тој.

Некои од овие откритија потсетуваат на северноамериканскиот невровасМозочните удари се јавуваат релативно често кај пациенти со кавид и имаат тенденција на разорни последици, според новата студија која проценува дека скоро секој петти пациент примен во болница со ковид доживува мозочен удар.

Една студија објавена во вторникот во списанието Неврологија, медицинско списание на Американската академија за неврологија, откри дека стапката на смртност кај пациенти со ковид-19 кои исто така имаат мозочен удар е „екстремно висока“.

Истражувачите откриле дека околу 1,8 проценти од пациентите со ковид-19 доживеале мозочен удар или кога биле примени во болница или непосредно пред тоа. Тоа е бројка што може да изгледа мала, но се претвора во голем број случаи, со оглед на тоа што милиони луѓе ширум светот се хоспитализирани со оваа болест, изјави високиот автор на студијата Лучијано Спосато, вонреден професор по неврологија на Универзитетот во Западен Онтарио.

„Тоа е всушност многу голем број“, рече тој, додавајќи дека за споредба, само 0,2 проценти од пациентите со грип примени во болницата доживеале мозочен удар. 0,75 проценти од пациентите хоспитализирани со САРС-КоВ1, вирусот што предизвика САРС, имале мозочни удари. Истражувачите исто така откриле дека кај приближно половина од младите пациенти на возраст под 50 години, мозочниот удар бил првиот симптом на ковид-19.

„Тоа значи дека тие беа целосно асимптоматски пред да бидат примени“, рече д-р Спосато.

Истражувачкиот тим анализира 125 случаи, како и 35 дополнителни необјавени случаи од Онтарио, Иран и САД. Откриле дека 35 до 45 проценти од пациентите со ковид-19 со мозочен удар починале за време на нивниот престој во болница, рече д-р Спосато. За споредба, рече тој, стапката на смртност е од 15 до 30 проценти за пациенти со мозочен удар во Канада, кои биле примени на интензивна нега без ковид.

Меѓу пациентите во студијата, сите имале барем еден фактор на ризик, како што се дебелина, хипертензија или дијабетес, а 97% имале сериозен ковид-19. Ова ги натера истражувачите да заклучат дека повеќето пациенти со кавид кои доживеале мозочен удар веројатно умираат поради сериозноста на болеста, а не поради мозочен удар, рече д-р Спосато.

Иако третманот со мозочен удар е ист како и кај пациенти без ковид-19, болничкиот персонал треба да преземе дополнителни мерки на претпазливост за да се спречи ширењето на инфекцијата, рече тој.

Некои од овие откритија потсетуваат на северноамериканскиот невроваскуларен конзорциум КОВИД-19 (НАН-Ц), група истражувачи што собира и анализира податоци за мозочни удари поврзани со КОВИД-19 во 30-тина болници во САД и Канада.

Адам Дмитрив, канадски раководител на конзорциумот, рече дека тој и неговите колеги откриле дека пациентите со КОВИД-19 поминуваат полошо кога се жртви на мозочен удар, во споредба со оние кои имаат само КОВИД-19 или оние кои претрпеле мозочен удар пред пандемијата.

„Веруваме дека постои интеракција помеѓу КОВИД и мозочен удар што треба допрва да се опише“, рече д-р Дмитрив, радиолог и клиничар за неврорадиологија и невроинтервенција.

куларен конзорциум КОВИД-19 (НАН-Ц), група истражувачи што собира и анализира податоци за мозочни удари поврзани со КОВИД-19 во 30-тина болници во САД и Канада.

Адам Дмитрив, канадски раководител на конзорциумот, рече дека тој и неговите колеги откриле дека пациентите со КОВИД-19 поминуваат полошо кога се жртви на мозочен удар, во споредба со оние кои имаат само КОВИД-19 или оние кои претрпеле мозочен удар пред пандемијата.

„Веруваме дека постои интеракција помеѓу КОВИД и мозочен удар што треба допрва да се опише“, рече д-р Дмитрив, радиолог и клиничар за неврорадиологија и невроинтервенција.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

АмЧам ги зајакнува трговските односи на Северна Македонија и Грција

В+

„Вистинскиот Путин можеби повеќе не постои“

Vesti +

Субвенциите за купување на куќа или стан од 50.000 евра можат да стигнат до 20.000 евра: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

Vesti +

Овие 3 хороскопски знаци стануваат поубави со годините

Vesti +

Ковачевски: Делчев е основоположник на македонската национална борба, неговите идеали ги реализираме

В+

Богоевски за веселата опозициска дружина: “Фалевте будалчиња”

В+