Нови мерки за новиот бран: Армијата на улица, двојно повеќе луѓе на погреби, отколку на свадби, ресторани до 22 часот
Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУССВЕТ

Нови мерки за новиот бран: Армијата на улица, двојно повеќе луѓе на погреби, отколку на свадби, ресторани до 22 часот

Велика Британија достигна опасна пресвртна точка во борбата против коронавирусот, предупреди вечерва британскиот премиер Борис Johnонсон во парламентот.

Тој претстави нови мерки што можат да останат на сила во таа земја шест месеци и најави можно ангажирање на армијата за поддршка на спроведувањето и контролата на мерките во борбата против ширењето на коронавирусот.

Тој ги повика граѓаните да работат од дома, доколку се во можност, а од четврток баровите и рестораните ќе мора да се затворат во 22 часот и да ги опслужуваат гостите само на маси.

Според новите правила, вработените во продавниците ќе мора да носат маски, во спротивно е предвидена глоба до 200 фунти.

Од понеделник, 28 септември, бројот на присутни на свадби ќе биде ограничен на 15, додека на погребот ќе можат да присуствуваат најмногу 30 лица.

Спортот во затворено ќе може да се практикува само во групи до шест лица, а враќањето на гледачите на спортските настани е одложено до ново известување.

Според премиерот, училиштата, колеџите и продавниците ќе останат отворени, пренесува Би-Би-Си.

Говорејќи во долниот дом на парламентот, Џонсон истакна дека новите правила се „внимателно проценети“ со цел да се минимизира бројот на репродукција што ја мери брзината на ширење на вирусот, а во исто време да предизвика минимална штета на секојдневниот живот на граѓаните.

Тој изјави дека нема да има враќање на целосниот карантин од март, ниту општи упатства за престој дома.

Johnонсон предупреди дека ќе бидат воведени „значително построги ограничувања“, доколку е потребно.

Тој најави дека владата ќе обезбеди дополнителни средства на полицијата и локалните власти со цел да се спроведат мерките и дека постои можност армијата исто така да обезбеди поддршка.

„Го задржуваме правото да распоредиме поголема сила со значително порестриктивни мерки“, им рече Johnонсон на пратениците.

Според него, „слични чекори“ за сузбивање на ширењето на вирусот ќе бидат преземени низ цела Велика Британија, откако за составот денеска разговараа лидерите на Шкотска, Велс и Северна Ирска.

Шкотскиот премиер Никола Старџон претходно најави ограничување на работата на угостителските објекти до 22 часот, а таа мерка ќе важи и во Велс.

Новите мерки се воведуваат еден ден откако здравствените експерти предупредија дека Велика Британија ќе се соочи со експоненцијално зголемена стапка на смртност за неколку недели, освен ако не се преземат итни мерки.

Се предвидува дека, ако тоа се случи, до Ноември ќе има 50.000 нови случаи и 200 смртни случаи на ден во Велика Британија.

Велика Британија бележи повеќе од 6.000 нови случаи на ден, а бројот на приеми во болница се удвојува на секои осум дена.

Досега, најмногу луѓе во Европа починале во таа земја, 41 788, додека 398.625 се разболеле.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Овие 2 знаци ги чека ОГРОМНА ДОБИВКА во април: Се се менува наеднаш, има можности кои не се пропуштаат!

Астрологијата ни открива многу работи, а сега открива и дека овие хороскопски знаци ќе бидат најсреќни во наредниот месец. Овен Генерално, оваа година е среќна за Овните, а тие особено ќе ги почувствуваат придобивките на финансиски план. Планетата Јупитер, која владее со среќата и богатството, се наоѓа токму во Овен,... Прочитај повеќе...

Ова се најочигледните знаци дека вашиот мобилен телефон или компјутер се заразени со вирус

Паѓањето на програмите и апликациите е знак дека нешто не е во ред. Постојат неколку знаци кои укажуваат дека вашиот мобилен телефон или компјутер е заразен со вирус или злонамерен софтвер, а во продолжение прочитајте некои од најочигледните.. 1. Бавен уред кој брзо се загрева Во случај вашиот уред да... Прочитај повеќе...

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза за до крајот на неделата – Следува драстична промена на времето

Синоптичарите ја објавија најновата прогноза. Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса, денес ќе има повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец (локално над 70км/час). Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во вечерните часови ветерот ќе го... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Русија како мафијашка држава во распаѓање: Путин ја направи најтешката грешка од инвазијата на Хитлер

Vesti +

БЕШЕ ДОБАР УЧЕНИК И МЕЃУ НАЈДОБРИТЕ ФУДБАЛЕРИ, А СТАНА НЕКОЈ СО КОГО НЕ САКАТЕ ДА СЕ ДРУЖИТЕ – познаниците за Илија, кој си ги закла родителите и дедото

Vesti +

„Путин е диктатор и убиец“ – Бајден за рускиот претседател

В+

Пандемијата не стивнува: Починаа 22 лица, над 800 нови случаи

Vesti +

ВОЕН АНАЛИТИЧАР ОД ХРВАТСКА – Тенковите на Путин ќе ја газат Украина уште 15 дена, а потоа следи пресвртница

Vesti +

Бајден за загинатиот млад Американец во Украина: „Многу тажно, остави бебе зад себе“

Vesti +