Велика Британија достигна опасна пресвртна точка во борбата против коронавирусот, предупреди вечерва британскиот премиер Борис Johnонсон во парламентот.

Тој претстави нови мерки што можат да останат на сила во таа земја шест месеци и најави можно ангажирање на армијата за поддршка на спроведувањето и контролата на мерките во борбата против ширењето на коронавирусот.

Тој ги повика граѓаните да работат од дома, доколку се во можност, а од четврток баровите и рестораните ќе мора да се затворат во 22 часот и да ги опслужуваат гостите само на маси.

Според новите правила, вработените во продавниците ќе мора да носат маски, во спротивно е предвидена глоба до 200 фунти.

Од понеделник, 28 септември, бројот на присутни на свадби ќе биде ограничен на 15, додека на погребот ќе можат да присуствуваат најмногу 30 лица.

Спортот во затворено ќе може да се практикува само во групи до шест лица, а враќањето на гледачите на спортските настани е одложено до ново известување.

Според премиерот, училиштата, колеџите и продавниците ќе останат отворени, пренесува Би-Би-Си.

Говорејќи во долниот дом на парламентот, Џонсон истакна дека новите правила се „внимателно проценети“ со цел да се минимизира бројот на репродукција што ја мери брзината на ширење на вирусот, а во исто време да предизвика минимална штета на секојдневниот живот на граѓаните.

Тој изјави дека нема да има враќање на целосниот карантин од март, ниту општи упатства за престој дома.

Johnонсон предупреди дека ќе бидат воведени „значително построги ограничувања“, доколку е потребно.

Тој најави дека владата ќе обезбеди дополнителни средства на полицијата и локалните власти со цел да се спроведат мерките и дека постои можност армијата исто така да обезбеди поддршка.

„Го задржуваме правото да распоредиме поголема сила со значително порестриктивни мерки“, им рече Johnонсон на пратениците.

Според него, „слични чекори“ за сузбивање на ширењето на вирусот ќе бидат преземени низ цела Велика Британија, откако за составот денеска разговараа лидерите на Шкотска, Велс и Северна Ирска.

Шкотскиот премиер Никола Старџон претходно најави ограничување на работата на угостителските објекти до 22 часот, а таа мерка ќе важи и во Велс.

Новите мерки се воведуваат еден ден откако здравствените експерти предупредија дека Велика Британија ќе се соочи со експоненцијално зголемена стапка на смртност за неколку недели, освен ако не се преземат итни мерки.

Се предвидува дека, ако тоа се случи, до Ноември ќе има 50.000 нови случаи и 200 смртни случаи на ден во Велика Британија.

Велика Британија бележи повеќе од 6.000 нови случаи на ден, а бројот на приеми во болница се удвојува на секои осум дена.

Досега, најмногу луѓе во Европа починале во таа земја, 41 788, додека 398.625 се разболеле.