Нови детали за трагедијата во училиштето Владислав Рибникар: Вештачењето на телефонот на Коста К. покажало како истражувал дали може да го избегне затворот
Vestiplus.mk
+СВЕТТОП ВЕСТИ

Нови детали за трагедијата во училиштето Владислав Рибникар: Вештачењето на телефонот на Коста К. покажало како истражувал дали може да го избегне затворот

Коста Кечмановиќ (13), момчето кое пред два дена во ОУ „Владислав Рибникар“ уби осуммина негови врсници и училишниот чувар Драган Влаховиќ и рани седум лица, детално го испланирал страшното убиство, но и како да го избегне затворот. , покажа неговото вештачење.телефон, дознава „Блиц“.

Како што е утврдено, момчето-убиец планирал масовно убиство еден месец, а она што било откриено со прегледување на неговиот телефон е застрашувачко – Коста Кецмановиќ свесно го извршил убиството на своите врсници и училишниот чувар бидејќи непосредно пред злосторството, тој го пребарал Кривичниот законик на Србија на Интернет за да истражи дали децата можат да бидат кривично одговорни.

Можеби ќе ве интересира...

По 24 години во Институтот за македонски јазик се вработуваат 17 млади

Vesti +

ЦИВИЛ ја промовира Insieme / Заедно, на македонски јазик

Vesti +

Богданка Кузеска: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ застанаа зад протест на кој се навредуваа новинари

Vesti +

ТРИК ДА ГИ ИЗБЕЛИТЕ КРПИТЕ: Ќе бидат како нови, пробајте веднаш! Ќе исчезнат дури и најупорните стари флеки

Vesti +

Претрес во Кочани, пронајдена дрога, приведен дилер

Vesti +

Премиерот Ковачевски ќе говори на состанок по повод 30 години од Декларацијата за правата на малцинствата

Vesti +