Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле.

Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време.

Епицентарот на земјотресот бил на 77 километри северозападно од областа Кобкекура, на длабочина од 12 километри.

Помина долго време“, вели еден жител.

„Живеам на 12-ти кат и навистина го почувствував потресот, тој траеше долго“, се вели во друг коментар.

Пред да следи земјотресот се слушна силен звук“, додаде друг жител на овој регион.

Засега нема податоци за материјални штети или жртви од земјотресот.