Нов корона бран во Македонија – можно е воведување на карантин во некои градови
Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Нов корона бран во Македонија – можно е воведување на карантин во некои градови

Македонија дефинитивно се наоѓа во екот на новиот бран на корона вирусот. Во текот на минатите денови имавме високи бројки на заразени.

Во одредени денови бројот на заразени од вкупно направени тестови, достигна 23%.

Министерот Филипче веќе најави дека ако не се почитуваат овие мерки дека веројатно ќе се оди на воведување на порестриктивни мерки а меѓу нив не се исклучува и карантинот, што значи дека доколку продолжи ваквиот тренд на ширење на вирусот, веројатно повторно ќе бидеме затворени во домовите.

Надлежните не ја исклучија можноста да се оди и на парцијано затворање на одредени општини каде што вирусот се има најмногу проширено.

Можеби ќе ве интересира...

Добра вест: Прв пат по подолго време троцифрен број на оздравени од коронавирус

В+

Погледнете ги снимките од руските војници поради кои Украинците се смејат (ВИДЕО)

Vesti +

Избегнете грешка на дејт: Сите ги презираат овие прашања, а луѓето често ги поставуваат

Vesti +

Шахпаска: Со политики за инклузија на лицата со попреченост создаваме општество во кое различностите се почитуваат и вреднуваат

Vesti +

Лукаревска во Ѓорче Петров: На 17 октомври граѓаните ќе го направат вистинскиот избор, во СДСМ ги препознаваат слободата, сигурноста, напредокот и грижата за секој

В+

Република Северна Македонија во Брисел го започнува процесот на објаснувачки скрининг

Vesti +