Vestiplus.mk
LIFE

НИКОГАШ нема да ослабите ако продолжите со овие навики!

Следните пет навики доста чести се и кај луѓето кои внимаваат на нивното здравје, a поради нив и се дебелеат. Тргнете ги од вашата секојдневна рутина и намалете ги масните наслаги. Ќе го поправите и нарушеното здравје.

 

1. Не пиете доволно вода

Дехидратацијата го забавува метаболизмот, а тоа му отежнува на процесот на слабеење. Не чекајте грлото да ви се исуши, наместо тоа, редовно пијте вода.

2. Често јадете надвор

Храната во рестораните е полна со масти, сол и шеќер – трите работи кои и даваат вкус на храната и кои подбро ја продаваат. Поради тоа јадете повеќе и внесувате повеќе калории отколку што е потребно. Се што вие сами би подготвиле дома би имало помалку калории. Сетете се на разликата меѓу вашата салата и салатата со илјадници сосови која ја купувате во град.

3. Не спиете доволно

Многумина ги мачи несоница, но наместо да преземат нешто, тие упорно конзумираат кофеински напитоци по ручекот. Три часа пред заминување во кревет не е добро ниту да се јаде а ни претерано да се пие, така полесно ќе заспиете и плус ќе внесете помалку калории.

4. Мислите дека забрзаниот стил на живот топи калории

Стресот всушност дебелее. Со појавата на стрес се зголемува ослободувањето на кортизол, а хроничниот стрес предизвикува хронично зголемување на нивото на хормонот кортизол во крвта. Ова го забавува метаболизмот и доведува до потреба за храна (емоционална потреба).

5. Вежбате секогаш исто

Секој пат кога вежбате, изведувате исти вежби. Користите исти справи, ист ритам и подеднакво долго вежбате. Поради оваа рутина немате успех. Телото се навикнува на темпото и напорот кој му го давате и не троши калории туку се прилагодува на веќе познатата ситуација. Забрзајте го ритамот и зголемувајте го нивото на вежби.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Овие 3 намирници ќе направат да спиете како бебе

В+

Исповед од соседството: „Ја подигнав заштедата од банка…И тогаш заѕвони телефонот“

Vesti +

Пепелта е многу корисна: Доколку се греете на дрва, не го фрлајте природниот производ од согорувањето

В+

Како да го намалите прекумерното потење?

Vesti +

ЛУЃЕТО КОИ МНОГУ ПЦУЈАТ СЕ ПОДОБРИ ПРИЈАТЕЛИ: Еве и зошто

Vesti +

Богатството и среќата им се судбина: Овие 4 хороскопски знаци владеат со светот

В+