Vestiplus.mk
LIFE

Никогаш не го ставајте мобилниот телефон под перница – ЕВЕ ЗОШТО!

Последните истражувања покажале дека осум до десет отсто од луѓето спијат со својот мобилен телефон под перница.

Најголемиот проблем на мобилните телефони е нивната вештачка светлина која лошо влијае на нашето тело. Мозокот мисли дека е ден, светлото стимулира клетки во рожницата и испраќа порака дека е време за будење.

Следниот пат кога ќе легнете во кревет и не можете да заспиете, изнесете го мобилниот телефон од соба. Близината на телефонор влијае на вашиот сон и предизвикува несоница, главоболка, вртоглавица и проблеми со сонот.

Обидете се да спиете во соба без електрични уреди, вашето тело ќе ви биде благодарно.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ, СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ОВИЕ ПРАВИЛА: Еве кога се пости на вода, а кога се јаде риба

Божиќниот пост започнува во понеделник на 28 ноември и трае до Божиќ, а еве кои правила треба да ги почитувате за да го почитувате постот и да се причестите! Според правилата на постот и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост не треба да се користи ако не е... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Почина актерот Денис Вотерман

Vesti +

Работи кои ги правите погрешно во продавниците во време на епидемијата

В+

Maкедон – чудо од дете: Во конкуреција со 4.000 ученици од цел свет донесе златен медал

Vesti +

Трудот се исплатеше: Еве кои знаци ќе “пливаат” во пари во април

Vesti +

За овие 3 знаци октомври ќе биде најубавиот месец годинава

В+

ВЕРЕНИЦАТА МИ ОТКРИ ШТО САКА ДА НАПРАВИ КОГА ЌЕ СЕ ОМАЖИ ЗА МЕНЕ: Сега не знам дали да се женам, разочаран сум, а причината е СРАМНА

Vesti +