Vestiplus.mk
LIFE

Никогаш не го ставајте мобилниот телефон под перница – ЕВЕ ЗОШТО!

Последните истражувања покажале дека осум до десет отсто од луѓето спијат со својот мобилен телефон под перница.

Најголемиот проблем на мобилните телефони е нивната вештачка светлина која лошо влијае на нашето тело. Мозокот мисли дека е ден, светлото стимулира клетки во рожницата и испраќа порака дека е време за будење.

Следниот пат кога ќе легнете во кревет и не можете да заспиете, изнесете го мобилниот телефон од соба. Близината на телефонор влијае на вашиот сон и предизвикува несоница, главоболка, вртоглавица и проблеми со сонот.

Обидете се да спиете во соба без електрични уреди, вашето тело ќе ви биде благодарно.

Можеби ќе ве интересира...

ДОЗНАЈТЕ ДАЛИ СТЕ ЕДНИ ОД НИВ: 3 најпривлечни хороскопски знаци!

В+

Не забораваат предавство: Ова се најголемите злопамтила во хороскопот

Vesti +

СЕ МАЧИТЕ ЛИ ДА ЗАСПИЕТЕ? Со ОВОЈ напиток ќе заспиете како бебе!

Vesti +

Научно истражување потврди: Овие три хороскопски знаци најдолго живеат

В+

Трансформација на телото: Еве како до совршено тело за само 14 дена (Видео)

Vesti +

Откриена е првата планета слична на Земјата надвор од нашата галаксија

Vesti +