Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Невообичаено: Педесет бебиња и деца за еден месец се хоспитализирани во Гевгелија со респираторни проблеми

Изминатиов месец во болницата во Гевгелија лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината, информира Министерството за здравство.

Во текот на утрешниот ден тим од Клиниката за педијатрија, во состав д-р Аспазија Софијанова, д-р Весна Мицевска и д-р Валентина Јовановска Огненовиќ, ќе бидат упатени во ОБ Гевгелија, за поддршка на педијатрите и евентуални дополнителни испитувања во делот на специфична дијагностика.

Во мометов во болницата во Гевгелија хопситализирани се само само две бебиња, поради возраста, а 20 сетина деца се на терапија, но истите не се задржани во болница.

ОБ Гевгелија досега ги има преземено сите здравствени протоколи за третман на младите пациенти, но поради неспицифичноста на самите инфекции кои се појавиле во топлиот период, а карактеристични се за есен и зима, потребни се дополнителни анализи.

Од Министерството велат дека по завршувањето на анализите јавноста ќе биде информирана.

Можеби ќе ве интересира...

Тешки бројки – Нови 27 починати, и 674 новозаразени

В+

Започна Самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана, договорите за единствен пазар на трудот во регионот се од огромно значење за граѓаните

В+

Затворање во Шангај, ги одвојуваат децата од родителите поради коронавирусот, лековите исчезнуваат

В+

Во делови на овие градови и села ќе нема струја – Проверете дали вашето место е листата

Vesti +

Каевски: Порано или подоцна лагата секогаш се разоткрива, ама денеска ја разоткриваме веднаш

В+

15 години КаСис создава врвни услови за развој на е-трговијата

Vesti +