Ненад Јовановиќ: Мицкоски, увек други, никад први!
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Ненад Јовановиќ: Мицкоски, увек други, никад први!

Фејсбук статус на аналитичарот Ненад Јовановиќ за посетата на Христијан Мицкоски во Белград:

Мицкоски, увек други, никад први!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски отишол во Белград на гости кај претседателот на Србија Александар Вучиќ!
И?

Според фејсбук статусот на Мицковски: разговарале за „европските перспективи и регионалната соработка“!

Значи Мицкоски отишол дури до Белград за да разговара за „Отворен Балкан“ со Вучиќ.

Но Економскиот форум за регионална соработка заврши пред неколку дена и тоа овде во Скопје! Не морал да оди Мицковски во Белград за да разговара за регионалната соработка, можеле и тука да го направат тоа.

Патем, тогаш лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не се изјасни најпозитивно за регионалната соработка за која рече дека таа не смее да биде замена за ЕУ интеграциите.

И кога се виделе, тој на Вучиќ му рекол дека „иднината не е во градење ѕидови, туку мостови“ кои ќе донест подобар и побогат живот на сите.
Ама нели тоа го кажа Заев на Форумот (цитирам):

„Нашите народи, пред себе имаат ист пат. Имаме иста визија и исти вредности. Тоа се европските вредности. Одиме по истиот пат, заедно, напред, поврзани. Балканот доволно долго беше опкружен со ѕидови. Наместо ѕидови, денеска изградивме нови мостови”, рече македонскиот премиер Зоран Заев на заедничката прес-конференција по одржувањето на „Економскиот форум за регионална соработка“.

Кој знае што си помислил Вучиќ во тој момент? Дека Мицкоски не го следел Економскиот форум воопшто и не знае која е идејата на иницијативата “Отворен Балкан“, па набрзина го прочитал говорот на Заев. А можеби и не знае дека зад таа идеа за регионално поврзување, првично наречена „мал Шенген“, стои и Зоран Заев.

Или можеби Мицковски и Заев имаат ист ПР тим, па по пат му го дале стенограмот од говорот на Заев, или не дај боже дека некој од „бунтовниците“ му го подметнал.

Но, веројатно претседателот на најголемата опозициска партија немал време да се подготви повеќе затоа што до долго во ноќта гасеше пожари низ Македонија, откако го прослави Велигден во Ташмаруништа. Откако согледал дека ситуацијата е под контрола, можел да замине за Белград и да се посвети на регионалната соработка.

Но, сепак, Мицкоски стасал втор. Втор може да се биде на Олимпијада, а во политиката ако не си прв тогаш си задоцнил. Но не му е прв пат да биде втор на Мицкоски.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Министерката Шекеринска во заедничка посета на Латвија со министрите на Црна Гора и Словенија Оливера Ињац и Матеј Тонин

Vesti +

224 санкции за брзо возење

В+

Реакцијата на Фон дер Лаен кога погледна кон жртвите во Буча (ВИДЕО)

Vesti +

Приведени 17 лица, кај нив пронајдена дрога

Vesti +

ШИЛЕГОВ: Новиот мост на булевар АСНОМ се отвора за еден месец

Vesti +

Вицепремиерката Грковска, во името на Владата на Република Северна Македонија, ја потпиша Конвенцијата на Советот на Европа против манипулации во спортските натпревари

Vesti +