Макотрпните диети сами по себе знаат како да создадат проблем, но строгото придржување кон нив понекогаш не е најдобро решение.

Постојат неколку правила во исхраната, кои ќе ви олеснат да консумирате помалку храна, но исто така ќе придонесат за поефикасен начин за слабеење.

Кога станува збор за здрава исхрана, важат правилата што се прераскажуваат со години. Сепак, некои од нив не се многу оправдани. Прочитајте кои правила можете да ги прекршите за време на диетата, бидејќи нивната вистина е доведена во прашање.

Купување само производи без маснотии
Дали некогаш сте се запрашале зошто нискокалоричните бисквити се толку вкусни? Одговорот лежи во солта и шеќерот. Верувале или не, но многу „диетални“ производи имаат повеќе калории од оригиналните верзии, поради поголемите количини на шеќер во нив. Бидете сигурни да ја прочитате табелата за исхрана на задната страна на производот.

Ако нема шеќер, нема ризик
Само затоа што одреден производ е без шеќер, не значи дека сте безбедни и дека нема многу калории. Обично, производите без шеќер имаат повеќе калории.

Не јадете после 20 часот затоа што нема да можете да согорувате калории

Вашето тело троши калории во секое време од денот. Работата е дека ако јадете чипс додека гледате телевизија пред спиење, всушност внесувате непотребни калории. Покрај тоа, нутриционистите велат дека е подобро да јадете здрава вечера пред спиење отколку да легнете со празен стомак.

Се воздржувате од јадење помеѓу оброците
Закуската е многу важен дел од здравата исхрана. Неколку мали закуски помеѓу оброците ќе ви помогнат да го одржите потребното ниво на енергија во текот на денот. Исто така, грицките ви помагаат да не се прејадете за време на оброците.

Ги четкате забите веднаш по оброкот
Овошјето, особено портокалите или лимоните, како и многу видови пијалоци ја омекнуваат забната глеѓ. Ако побрзате веднаш да ги измиете забите, всушност ќе ги оштетите забите. Најдобро е да почекате барем половина час помеѓу оброците и четкањето на забите.

Пиете осум чаши вода дневно
Кога станува збор за вода, не постои универзално правило. Колку вода треба да пиете, исто така зависи од вашата околина, вашето здравје, вашата исхрана и вашето ниво на физичка активност. Оптималната количина на вода што треба да ја пиете е најмалку два литра дневно, советуваат експертите.

Јадете целер затоа што има „негативни калории“
Познато е дека зеленчукот содржи „негативни калории“, што значи дека согорувате повеќе калории отколку што внесувате со конзумирање одредена храна. Нутриционистите велат дека ова е вистина, но дека целерот и сличниот зеленчук не даваат доволно енергија за да го истуркате денот. Впрочем, колку целер можете да јадете дневно? Сфаќате дека не можете само да јадете целер.