Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Нема починати, ниту оздравени – Денеска регистрирани 6 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.028 тестирање, а регистрирани се 6 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје, Битола и Кичево – по 2.

Не се регистрирани починати лица.

Не се регистрирани оздравени пациенти.

Направени се 3.028 тестови преку: ИЈЗ-95, ЦЈЗ Скопје-22, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-32, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-11, Институт за микробиологија–14, МАНУ-47, Жан Митрев (Филип Втори)-68, Авицена-173, Биотек-188, Систина-74, лабораторија Лаор-197, Синлаб-33, Ремедика-30, Плодност–34, Генеа–16, Никоб лаб-565, ВФВ Медикал-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1332.

Досега во земјата се направени вкупно 887.621 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.706, бројката на оздравени пациенти е 150.067, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 153.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68676, Активни 65
Куманово 8882, Активни 10
Прилеп 8327, Активни 6
Тетово 7252, Активни 17
Битола 6309, Активни 6
Велес 5474, Активни 4
Гостивар 5181, Активни 1
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5019, Активни 11
Штип 4960, Активни 1
Струмица 4120, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2598, Активни 15
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 1
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Ја спасивме економијата и обезбедивме доволно храна, струја и енергенси

Vesti +

Заев: Нашата советничка листа го носи Најдоброто за Боговиње, посветени сме на рамномерен развој

Vesti +

Се одржа 4-тата меѓународна конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам, на тема: „НОВИТЕ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ – ЕФЕКТИ И ИСКУСТВА ОД РЕГИОНОТ“

В+

Штрајкот на СОНК удри и врз општините, во Струмица дневно загубите се и до 200.000 денари објави Костадинов

В+

Апсење во Студеничани, полицијата стави лисици на рацете на едно лице

Vesti +

Малески: Кога политичарите велат дека нема да поддржат уставни измени треба на ум да имаат дека младите сакаат да се дел од ЕУ

Vesti +