Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

Не застанал на полициски знак, па започнал хаосот: Успеал да избега, па подоцна повторно го стопирале, но наместо да застане сакал да ги прегази!

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1 од Кривичниот законик.

На 16 мај, обвинетиот 33-годишник од село Беловиште, управувал рент-а-кар возило Шкода рапид со скопски регистарски ознаки. Во близина на една бензинска пумпа во Гостивар се движел со брзина над дозволената. Тоа го забележал полициски службеник кој преземал службени дејствија за контрола на брзината во сообраќајот – радар, па на возачот му сигнализирал да запре. Наместо тоа, обвинетиот ја зголемил брзината и продолжил да се движи кон центарот на Гостивар.

По извесно време, се вратил и со голема брзина претекнал неколку автомобили. Кога оштетениот со палка повторно му дал знак да сопре, обвинетиот нагло свртел со воланот кон него и изгубил контрола врз автомобилот. Полицискиот службеник успеал да се тргне настрана и да го избегне возилото.​​

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Подгответе се: Влажен бран над Македонија од среда – следува дожд и сннег

По влијание на влажен бран во среда и во четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Локално врнежите ќе имаат пообилен карактер. Прогноза за 30.11.2022 Минимална температура: 0°C до 5°C Максимална температура: 4°C до 9°C Облачно со повремени локални врнежи од дожд,... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

119 санкции за возење под дејство на алкохол

В+

(ВИДЕО) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да се фатат за работа, создадоа хаос и во Скопје и во другите општини

Vesti +

На Заев и Ципрас им е врачена Меѓународната награда за мир

Vesti +

Почина 43 годишен пациент од коронавирус, бројот на новозаразени порасна на 11 лица

В+

МЗ: 85% од новите случаи и 91% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

Vesti +

Тасевска: Преку дијалог до решенија, СОНК да се врати на разговорите, прекин на наставата не е добро за децата

Vesti +