Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Научниците предупредуваат: Делта сојот е темпирана бомба- познато е кој ќе настрада најмногу

Земјите со ниска стапка на вакцинација се „темпирана бомба што чека да експлодира“ делта варијантата на ковид-19. Овој бран на вирусот нема да заврши добро за областите со мал процент на вакцинирани, освен ако не се наметнат маски и други мерки, напиша епидемиологот Ерик Фејгл Динг, од Федерацијата на американски научници во Вашингтон.

Претставници на Светската здравствена организација бараат вакцинираните лица да продолжат да „играат на сигурно“ бидејќи голем дел од светот останува невакциниран, а многу заразни варијанти, како делта, се шират во многу земји, што го разгорува избивањето на нов бран пандемии.

И босанскиот микробиолог Бранко Рихтман во интервју за „Н1“ предупредува:

– Како и кај другите брзораспространети соеви, прашање на денови е кога делта варијантата ќе избувне на овие простори. Имајќи предвид дека мал број примероци се секвенционирани во нашата земја, како и дека границите се отворени и мерките се скоро непостоечки, веројатно е дека тој е веќе присутен и дека не сме го идентификувале. Затоа, вакцините се заштита! Сите вакцинирани во голем процент се заштитени – Фајзер штити до 96%, 14 дена по втората доза, АстраЗенека до 92%, 14 дена по втората доза – вели д-р Рихтман.

Можеби ќе ве интересира...

Шилегов за Канал5: За 4 години изградивме четири булевари, над 100 километри велосипедски патеки, имаме стратегија за иден развој на градот

В+

Трибина на СДММ „Млади ЗА вакцинација“: Вакцинацијата е единствениот начин кој ќе ни помогне да го вратиме животот во нормала

Vesti +

Неочекуван прилив на пари за овие хороскопски знаци до 16 јуни

Vesti +

Костадин Костадинов: Преспа форум дијалогот ја потврди силната меѓународна поддршка за нашата држава и дополнително ја зајакна нашата меѓународна позиција

Vesti +

Во септември овие три хороскопски знаци ќе “пливаат” во пари

В+

Шилегов: Во средното медицинско училиште наставна програма со ново занимање – „Фармацевтски техничар во фармацевтска индустрија“

Vesti +