Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Научниците предупредуваат: Делта сојот е темпирана бомба- познато е кој ќе настрада најмногу

Земјите со ниска стапка на вакцинација се „темпирана бомба што чека да експлодира“ делта варијантата на ковид-19. Овој бран на вирусот нема да заврши добро за областите со мал процент на вакцинирани, освен ако не се наметнат маски и други мерки, напиша епидемиологот Ерик Фејгл Динг, од Федерацијата на американски научници во Вашингтон.

Претставници на Светската здравствена организација бараат вакцинираните лица да продолжат да „играат на сигурно“ бидејќи голем дел од светот останува невакциниран, а многу заразни варијанти, како делта, се шират во многу земји, што го разгорува избивањето на нов бран пандемии.

И босанскиот микробиолог Бранко Рихтман во интервју за „Н1“ предупредува:

– Како и кај другите брзораспространети соеви, прашање на денови е кога делта варијантата ќе избувне на овие простори. Имајќи предвид дека мал број примероци се секвенционирани во нашата земја, како и дека границите се отворени и мерките се скоро непостоечки, веројатно е дека тој е веќе присутен и дека не сме го идентификувале. Затоа, вакцините се заштита! Сите вакцинирани во голем процент се заштитени – Фајзер штити до 96%, 14 дена по втората доза, АстраЗенека до 92%, 14 дена по втората доза – вели д-р Рихтман.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето денеска?

Во утринските часови на места ќе провејува снег. Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со слаб северен ветер. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Со т.н. ноќен радар 130 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Vesti +

Русија: Слободно воведете забрана за руска нафта – ќе го сопреме гасот а барел нафта ќе стане 300 долари

Vesti +

Градинките не смеат да бидат затворени поради штрајкот, предупредува Министерството за труд и социјална политика

В+

ОВИЕ 3 ХОРОСКОПСКИ ЗНАЦИ ЛУДО ЌЕ СЕ ЗАЉУБАТ ВО СЕПТЕМВРИ: Ги очекува возбудлив месец, се ќе гори од СТРАСТ И НЕЖНОСТ!

Vesti +

Петровска го повикува Ковачки да собере храброст за ТВ дуел соочување

Vesti +

Нафтен гигант се повлекува од Русија: Ги затвори бензинските пумпи и нема да купува руска нафта

Vesti +