Научниците истражуваат: Дали социјалните мрежи се закана за човечката цивилизација?
Vestiplus.mk
Во тренд...

Научниците истражуваат: Дали социјалните мрежи се закана за човечката цивилизација?

Познато е дека малку луѓе денес живеат без контакт со социјалните мрежи. Токму овој факт или проблем го привлече вниманието на американските научници од Националната академија на науките.

Во елитното списание Зборник на трудови на Националната академија на науките, објавено е интересно истражување врз основа на кое многу граѓани, но и самите научници, добија друг поглед на улогата на социјалните мрежи во идниот развој на нашата цивилизација.

За потребите на истражувањето и пишувањето на неодамна објавената научна работа, се собра разновиден тим на научници од повеќе области, од биологијата, психологијата, неврологијата, но и оние научници кои ги проучуваат климатските промени.

Повик за будење

Сето ова беше доволно вознемирувачко за оние кои ја читаат споменатата работа, па многумина го разбраа овој документ како повик за будење или апел да направат нешто.
Негативната страна на социјалните мрежи беше нагласена и во контекст на сè почестите протекувања на лажни вести кои неуморно се шират низ интернет-светот.
Еден од авторите на оваа студија е истражувачо тЏозеф Бак-Колман кој е вработен на Универзитетот во Вашингтон. Во интервју за американскиот портал Вокс, тој потенцираше која е целта на ова истражување.

Тој верува дека основното прашање за кое истражувачите барале одговори е „Што може да го наруши правецот и воспоставените трендови во нашето општество?“ и „што знаеме за сложените системи?“. Како пример, тој го наведе фактот дека користиме глувци и муви за да ја разбереме невронауката.
Неговата цел е да ги разгледа сложените системи од друга перспектива и да го искористи овој пристап, исто така, да ги разгледа процесите во човечкото општество.

Една од работите во врска со сложените системи е тоа што тие имаат општо нарушување на воспоставениот поредок.

Комплексни системи

Ако премногу ги вознемириш, тие се менуваат. И, тие честопати имаат тенденција тоа да биде катастрофално, неочекувано или едноставно да пропаднат без предупредување.
Социјалните мрежи го нарушија протокот на сигурни информации за здравјето, климата и многу други важни теми. Покрај тоа, се потенцираат некои позитивни работи што ги носи употребата на Интернетот.

„Демократизацијата на информациите имаше длабоки ефекти, особено за маргинализираните, недоволно застапени заедници“, изјави Бек-Колман за Вокс.
Тој додаде дека сето ова „им даде можност на овие групи да се соберат на Интернет, да имаат платформа и да го пронајдат својот глас“. Бак-Колман смета дека овој факт е фантастичен, но истовремено предупредува и на други негативни работи, како што се „геноцидот врз муслиманите Рохинџа“ и „побуната во Капитол“, според американскиот истражувач.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Илиевски на средба со граѓаните од Центар: Енергетски ефикасни згради, зеленило во модерен Центар на Куманово

В+

Заев за Танјуг: Во моментот губиме милијарда евра чекајќи на границите

В+

Наумоски: Во Волково изградивме детска градинка, спортска сала и кружен тек

В+

Летно сметање на времето

Vesti +

Владата апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја, наутро стапува на сила целосна забрана за движење

В+

По неуспешните протести, Мицкоски се обраќа и на празни трибини

В+