Vestiplus.mk
+СВЕТТОП ВЕСТИ

НАТО: БиХ наскоро би можела да стане цел на Русија, тоа е нов тип на војна

Заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, предупреди дека Русија може да се обиде да ја нападне критичната дигитална инфраструктура на Грузија и Босна и Херцеговина, како што направи кога ја нападна Украина, пишуваат агенциите.

Џоана изјави дека Грузија и Босна и Херцеговина наскоро би можеле да станат мета на Русија. Тој прецизираше дека нападот може да биде на пример во форма на голем сајбер напад.

Тој додаде дека НАТО ја засилува својата поддршка за двете земји за да ги зајакне своите одбранбени способности, вклучително и оние против сајбер војната.

Како што објасни Џоана, Украина докажа „колку е важно зајакнувањето на сајбер безбедноста со помош на НАТО за одбрана и одвраќање“, и отиде дотаму што го нарече „приоритет на НАТО“, пишува „Кликс“.

Тој укажа на големи сајбер напади врз украинската влада и војска, како и друга критична инфраструктура на денот на руската инвазија, заклучувајќи дека сајбер нападите, заедно со дезинформациите и дигиталната шпионажа, се дел од новиот тип на војување.

Медиумите потсетуваат дека Русија на 24 февруари започна инвазија на Украина која ја промени безбедносната ситуација во Европа, ги обедини сојузниците и укажа на потребата од зајакнување на заедничкиот безбедносен чадор на Европа.

Босна и Херцеговина, заедно со Грузија, често се споменува како особено ранлива точка, место каде Москва би можела да се обиде да ги оствари своите интереси преку марионети локални политичари, стои во написите. Затоа, веднаш по инвазијата на Украина, НАТО соопшти дека е подготвен да понуди дополнителни безбедносни гаранции и да ја зајакне соработката со земјите каде Русија би можела да се обиде да го прошири своето влијание.

Слична е ситуацијата и во другите делови на Европа. Шведска и Финска, традиционално воено неутрални земји, одлучија да аплицираат за членство во НАТО поради страв од руска агресија, се потсетува во новинарските извештаи.

Можеби ќе ве интересира...

Вакцината за ХПВ го намалува ризикот од рак на грлото на матката за речиси 90 проценти

Vesti +

МЗ: Зголемен број на реинфекции со Ковид 19, расте процентот на заразени со Омикрон

Vesti +

Времето се менува: Од утре дожд, ветер и значително пониска температура

В+

Ново големо намалување на бензините

В+

Груби оствари средба со новиот амбасадор на Косово, Флоријан Ќехаја

В+

83% од новите случаи и 89% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

Vesti +