Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

Најсовремени медицински апарати на располагање за ковид центрите

Министерството за здравство информира дека во рамките на проектот за итно справување со кризата предизвикана од вирусот КОВИД-19 кој е финансиран од страна на заемот од Светска банка, набавени се најсовремени медицински апарати.

Во текот на вчерашниот ден започна испораката и инсталација на апаратите и истите се веќе инсталирани во Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле, Штип, Струмица, Куманово и Гевгелија, а во текот на следните денови ќе бидат опфатени и сите останати установи во согласност со набавката на медицинската опрема. Се работи за 17 Ултразвучни уреди и 17 Мобилни рентген апарати кои обезбедуваат современа и модернизирана технологија на располагање на здравствените работници за вршење детекција, дијагноза и третман на пациентите заболени од вирусот, како и за останати заболувања. Иновативните технологии на уредите е предвидено да овозможуваат поголема резолуција, да имаат напредни процесори за пренос и прием на сигнали, како и високочувствително и прецизно дијагностицирање преку ехо системот. Сите овие параметри, значително го подобруваат дијагностичкото искуство. Моторизираниот дигитален систем за снимање на Х-зраци со интелегентна подвижност, како и бионичкиот манипулатор кој создава најширок опсег на покриеност, ги задоволува посакуваните параметри во иновативното клиничко опкружување.

Постојаното вложување во здравствениот систем, детектирајќи ги потребите на пациентите преку обезбедување на апаратура со врвен квалитет, лесно адаптибилни и преносливи уреди е уште еден показател за остварувањето на нашиот стремеж кон модернизирани, современи и достапни здравствени услуги за сите граѓани на нашата држава. Со поставување на ковид центрите се овозможи двојно зголемување на постојниот болнички капацитет, обезбедени се дополнителни 10.000 м2 кои беа ставени на располагање и дополнителни 624 болнички легла во тек на пандемијата.

Можеби ќе ве интересира...

Спасовски: Во септември за 5 отсто ќе се покачат платите на сите вработени во МВР

В+

293 санкционирани возачи во Скопје, 117 за брзо возење

Vesti +

Заев: Со Бугарија потпишавме дека имаме заедничка историја, но целиот Балкан има таква историја

В+

Илиевски на дебата на ТВ Плус: Општината должела 4.2 милиони евра, заедно со камати и извршни решенија, а не 11 милиони евра како што некој манипулира

В+

Двајца и се јавиле од Општината да си даде отказ од директорското место, па ги пријавила во полиција

Vesti +

37 нови случаи на коронавирус – Каква е состојбата по градови?

В+