Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Најмладиот починат има 33 години: Ковидот одзеде уште 17 животи, троцифрен број на новозаразени

Денес се регистрирани 554 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 187.622 – Оздравени се 891 пациенти – пријавени се 17 починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи
на КОВИД-19:

Скопје – 309, Куманово – 44, Прилеп и Велес – по 20, Тетово, Битола и Кавадарци – по 17, Кочани – 16, Кичево – 11, Охрид – 10, Крива Паланка – 9, Гевгелија и Ресен – по 6, Струмица и Штип – по 5, Неготино, Свети Николе, Радовиш и Кратово – по 4, Гостивар, Струга, Виница, Валандово и Демир Хисар – по 3, Дебар, Берово, Делчево и Пробиштип – по 2, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 891 оздравени пациенти од: Скопје – 360, Охрид – 132, Струга – 105, Куманово и Струмица – по 42, Тетово – 26, Велес – 20, Гостивар – 19, Прилеп и Штип – по 18, Битола и Кичево – по 16, Кавадарци – 9, Кочани, Радовиш, Дебар и Берово – по 8, Гевгелија и Ресен – по 6, Свети Николе и Кратово – по 5, Виница и Пробиштип – по 3, Крива Паланка, Валандово и Дојран – по 2, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 17 починати лица: 10 починати лица од Скопје (93г, 82г, 73г, 71г, 62г, 44г, 40г, 36г, 34г и 33г), 2 починати лица од Прилеп (75г и 64г) и по едно починато лице од Куманово (85г), Струмица (74г), Кичево (76г), Кочани (63г) и Демир Хисар (59г).
Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 4.072 тестови преку: ИЈЗ-310, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-43, ЦЈЗ Тетово–72, ЦЈЗ Куманово-80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-6, УК Пулмологија со алергологија – 6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-255, Биотек-288, Систина-137, лабораторија Лаор-169, Синлаб-37, Ремедика-33, Плодност–40, Генеа-15, Никоб лаб-485, ВФВ Медикал-66, Ели Медика-81, Ројал Медика –9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.713.

Досега во земјата се направени вкупно 1.258.133 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.622 бројката на оздравени пациенти е 168.700, на починати е 6.489, а бројот на активни случаи изнесува 12.433.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 81431, Активни 5701
Куманово 11075, Активни 905
Тетово 10764, Активни 985
Прилеп 8929, Активни 275
Гостивар 7925, Активни 509
Битола 6958, Активни 246
Велес 6057, Активни 284
Охрид 5827, Активни 545
Кавадарци 5761, Активни 203
Струмица 5618, Активни 462
Штип 5567, Активни 225
Кичево 3888, Активни 427
Струга 3758, Активни 536
Кочани 3150, Активни 135
Гевгелија 2361, Активни 73
Неготино 2299, Активни 43
Свети Николе 1828, Активни 104
Ресен 1514, Активни 102
Радовиш 1481, Активни 106
Дебар 1444, Активни 127
Крива Паланка 1359, Активни 58
Берово 1195, Активни 33
Делчево 1110, Активни 66
Виница 1009, Активни 45
Пробиштип 897, Активни 42
Валандово 788, Активни 29
Богданци 544, Активни 20
Кратово 531, Активни 49
Крушево 518, Активни 15
Македонски Брод 462, Активни 32
Демир Хисар 426, Активни 16
Демир Капија 406, Активни 4
Пехчево 310, Активни 8
Македонска Каменица 293, Активни 21
Дојран 139, Активни 2

Можеби ќе ве интересира...

Филипче-Најт: Со донација од САД, ЗД Пробиштип е прв гасифициран објект во регионот

Vesti +

СДСМ: Додека ВМРО-ДПМНЕ стои на браникот на криминалот, СДСМ гради правна држава во која законите важат еднакво за сите

Vesti +

652 санкции за брзо возење

В+

Владата апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја, наутро стапува на сила целосна забрана за движење

В+

Маричиќ: Граѓаните веќе почнаа по електронски пат да вадат потврди од казнена евиденција

В+

Славјанка Петровска: Законот за потекло на имот овозможува конфискација на нелегално стекнат имот, времето на неказнивност и избегнување на правдата заврши

Vesti +