Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

На ГП „Богородица“ за излез од државата се чека половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу половина час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

На патниот правец А2 Кичево – Охрид, поради градежни работи на повеќе делници, сообраќајот се одвива со девијации. Поставена е соодветна сообраќајна сигнализација и затоа препорачуваме строго почитување на истата и прилагодена брзина на движење.

Можеби ќе ве интересира...

Филипче: Во одделот за интензивна нега при УК за Кардиохирургија, постепено се опоравува пациентот на кој му беше трансплантирано срце во средата

В+

Маричиќ и Битиќи на состанок со секторската работна група за конкурентност и иновации

В+

СДСМ: Градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ признаа дека лажеле во таканаречениот отчет

В+

Честитка на генералниот секретар Зечевиќ за Свети Сава: Заедно да го сочуваме богатството на различните култури

В+

Ковачевски: Секој кој е поставен на одговорна функција треба да понесе одговорност

В+

Трифонов: Над 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарски пасош, а само 3.504 се изјасниле како Бугари

В+