Vestiplus.mk
+КОРОНАВИРУСМАКЕДОНИЈА

МЗ: Вчера се аплицирани 18.149 вакцини

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 495.967 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 5.650 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 18.149 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 847.336 дози вакцини, а ревакцинирани се 351.369 граѓани.

Со последните бројки 63% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 60% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 55% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 45% од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина .

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата. Ревакцинацијата се одвива во спортските сали низ градовите во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп и во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје.

Министерството за здравство апелира до граѓаните да се вклучат во масовното вакцинирање бидејќи само на овој начин ќе успееме да го победиме вирусот.

Можеби ќе ве интересира...

Илиевски на средба со жители од Љубодраг, Бабин дол, Вера Которка: За четири години од овие избори, нема да зборуваме повеќе за водовод, канализација и асфалтирање на улици

В+

Тешко повреден велосипедист при сообраќајка во Струмица

Vesti +

После колку дена од инфекцијата со коронавирус се појавуваат симптоми?

В+

Маск го обвини Apple: Тврди дека добил закани дека Twitter ќе биде отстранет од App Store

Vesti +

Пронајден хероин, приведени две лица од Куманово

Vesti +

Пресечен меѓународен транспорт на марихуана – Наредба за истрага против четири лица

В+