Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА

МТСП: Речиси 60 проценти од вработените во градинките се вакцинирани, апелираме и останатите да се имунизираат и да го заштитат своето, но и здравјето на децата за кои се грижат

Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите вработени во детските градинки кои не се вакцинирани да пристапат кон процесот на имунизација, со цел непречено одвивање на воспитно образовниот процес за време на пандемијата.

Како ресорно Министерство упатуваме на општествена одговорност на сите вклучени во процесот на воспитување и образование на децата од предучилишна возраст, имунизацијата да продолжи со несмалено темпо во текот на целиот летен период.

Истовремено информираме дека досега се вакцинирани речиси 60 проценти од вработените во градинките во државава и воедно апелираме и останатите 40 проценти на воспитувачи, негуватели и технички персонал да се вакцинираат за да може да биде обезбеден безгрижен престој на децата. Само така градинките по завршувањето на летниот период ќе можат да работат со полн капацитет.

Вработените во градинките во изминатиот период покажаа високо ниво на одговорност и професионалност и преку целосно почитување на Протоколот за заштита не дозволија внатрешно ширење на вирусот Ковид-19.

Здравјето на сите граѓани вклучително и на најмалите е најважно. Затоа од големо значење е сите заедно да вложиме напори во обезбедување на безбеден престој на децата во градинките.

Можеби ќе ве интересира...

Државата ќе изгуби голем човек на значајна функција, гласат дел од коментарите за поддршка на министерот Филипче

В+

Во Кочани приведени двајца дилери од Скопје, пронајдени повеќе видови дрога

В+

Николовски: Нема зборови за утеха во ваква ситуација – Истрагата е во тек со вклученост на највисоките експертски капацитети.

В+

Владата цели на долгорочното унапредување на интеграцијата и економскиот статус на Ромите

В+

Денеска се регистрирани 54 нови случаи на Ковид 19 – Едно починато лице

Vesti +

Спасовски од Куманово: Комуналната инфраструктура ќе остане во фокус на реализација

В+