Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Од утре започнува етапната исплата на јунските пензии

Министерството за труд и социјална политика известува дека од утре 29.06.2021 година, (вторник) започнува  етапната исплата на  јунските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19.

Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата:

За пензии со висина до 11.000 денари, исплатата да се изврши на 29.06.2021 година (вторник);

За пензии со висина 11.001-14.000 денари, исплатата да се изврши на 30.06.2021 година (среда);

За пензии со висина 14.001-18.000 денари, исплатата да се изврши на 01.07.2021 година (четврток);

За пензии со висина над 18.001 денари, исплата да се изврши на 02.07.2021 година (петок).

 

Пензионерите кои користат платежна картичка, поврзана со сметката на која се префрлува пензијата, со парите можат да располагаат од 29 јуни (вторник). Тие можат да ја подигнат пензијата на банкомат, да ги користат средствата за плаќање во трговската мрежа или за електронски плаќања.

Етапното процесирање на пензиите ќе овозможи спроведување на препораките и мерките за спречување и ширење на вирусот, со оглед на тоа што пензионерите како возрасна група се најранливи.

Министерството за труд и социјална политика укажува дека пензиите се сигурни на сметките на корисниците, пензискиот систем е стабилен и функционира без проблеми.

Апелираме до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплати, затоа што етапната исплата е направена со цел да се намали метежот пред банките и можностите за загрозување на личното и јавното здравје.

Потсетуваме на обврската за носење лична заштитна опрема којашто ги покрива пределот на носот и устата како и на држење растојание при чекање ред пред и внатре во банките.

Можеби ќе ве интересира...

Во Кочани приведени двајца дилери од Скопје, пронајдени повеќе видови дрога

В+

Страотна сообраќајка кај Романовце, вечерва загинала млада девојка

В+

Приведени четворица разбојници во Гевгелија, определен притвор

Vesti +

Шилегов: Некои наши соседи со негирањето на нашиот антифашизам ги негираат и сопствените антифашисти

Vesti +

СДСМ: Вооружени насилници, поттикнати од ВМРО-ДПМНЕ извршија упад во Собранието – обидувајќи се да убијат пратеници

Vesti +

Пратеничката Бисера Костадинова Стојчевска на седница на Комисијата за политички прашања и демократија во Париз

Vesti +