Vestiplus.mk
+ КОРОНАВИРУС

Можеби и вие сте прележале коронавирус: Симптоми кои се показател на тоа – еден особено „издава“

Губењето на сетилото за мирис или вкус со сигурност е еден од симптомите на коронавирусот.

Коронавирусот зема сè поголем замав во светот, а исто така мора да споменеме дека има многу асимптоматски случаи, па така има и луѓе кои што го прележале вирусот, а тоа не го знаат.

Овие симптоми може да го докажат тоа:

Течење на носот, болка во градите, затнат нос

Д-р Аткинсон тврди дека течењето на носот, болка во грлото и градите, затнат нос – би можеле да бидат благи симптоми на коронавирусот, меѓутоа многумина кои што ги имале овие симптоми едноставно ги препишале на настинка или пак некаква алергија.

Намалено или изгубено сетило за мирис и вкус

Губењето на сетилото за мирис или вкус секако дека е симптом на коронавирусот, а може да се појави заедно со течење на носот, болка во градите и грлото.

Намален апетит

Доколку имате или пак сте имале намален апетит, тоа може да биде поради коронавирусот. Д-р Аткинсон вели дека телото кое што е нападнато од Ковид-19 не може да прима многу храна во него.

Губење на здив

Симптомите како кашлица, болка во градите и губење на здивот не се невообичаени за коронавирусот. Меѓутоа, кашлицата не мора нужно да се појави.

Умор

Доколку сте прележале коронавирус, а да не сте го знаеле тоа, не е чудно да сте уморни и да немате енергија затоа што вашето тело е исцрпено од борбата со вирусот.

Можеби ќе ве интересира...

Карпошани им свртеа грб на ВМРО – ДПМНЕ (Оливер и Данела) и нивниот привезок ГРОМ (Стевчо) – Богоев објави фотографии од споредбата на митинзите на Стевчо од Гром и Оливер од ВМРО ДПМНЕ

В+

Излета југо во битолско, двајца повредени

В+

Претседателот Пендаровски утре ќе се сретне со Борел

В+

Заев на Алсат ТВ: Парламентарното мнозинство на СДСМ ќе се зголеми по локалните избори

В+

Спасовски: Институциите успешно одбиваат сајбер напади, создадовме механизми за отпор

В+

Царовска за ТВ Клан: Отворањето на училиштата со физичко присуство е најдобра опција за учениците, заеднички да ги почитуваме протоколите за заштита на здравјето

Vesti +