Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Москва најави „адекватен одговор“ откако Македонија прогласи пет руски дипломати за „персона нон грата“

Русија ќе одговори на одлуката на Северна Македонија да протера петмина руски дипломати, објавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извори во Амбасадата на Русија во Скопје.

– Ќе има адекватен одговор, нагласил изворот.

Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека во неговите простории бил повикан рускиот амбасадор во земјава Сергеј Баздникин, кому му била врачена дипломатска нота со која петмина вработени во Амбасадата на Русија се посочени како непожелни во земјава или персона нон грата.

– Согласно информациите добиени од надлежните органи, наведените извршувале активности кои се во спротивност со Виенската конвенција за дипломатски односи и ќе треба да ја напуштат територијата на Република Северна Македонија во наредните пет дена, соопшти Министерството за надворешни работи.

Минатата година МНР за персона нон гарта прогласи двајца руски дипломати, едниот во мај, а вториот во август, и ги протера од земјава. И во двата случаи Русија реагираше со реципрочни мерки, односно со протерување на македонски дипломати од Москва.

Можеби ќе ве интересира...

Приведен дилер во Батинци

В+

Приведен криминалец од Куманово, осуден на седум и пол години затвор, за доиздржување на казната

Vesti +

264 санкции за брзо возење

Vesti +

Орбан: Ако Русите побараат, ќе плаќаме во рубли

В+

Запленети 78 руски авиони

В+

Коце Трајановски се правда за паднатиот ѕид: Не е проектиран да биде брана

В+