Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

МОН: Субвенциониран оброк може да користат редовните студенти од државните иприватните универзитети

Министерството за образование и наука информира дека право на користење на финансиската поддршка за субвенциониран студентски оброк во месечен износ од 2.400 денари ќе имаат сите редовни студенти на додипломски студии на државните и приватните високообразовни установи. Оваа финансиска поддршка ќе стартува од октомври годинава, а студентите за да ги добијат средствата освен што треба да се државјани на Република Северна Македонија, треба да ги исполнуваат и следните услови:

-да не се во редовен работен однос;
-да не се регистрирани како индивидуални земјоделци;
-да немаат месечен приход по кој било основ поголем од минималната нето-плата во тековната година.

Правото на субвенциониран студентски оброк ќе се остварува преку аплицирање, зашто МОН дополнително и навремено ќе ја информира јавноста.

Можеби ќе ве интересира...

Средба на министерот Спасовски со директорката на Царинската управа Славица Кутиров

В+

Сончево и топло со мала до умерена облачност и температури до 33 степени

В+

Со нова иновативна опрема Водно заштитено од пожари

Vesti +

Шилегов: Реновираниот Бит-пазар се враќа на скопјани

Vesti +

Димитријевиќ од Гази Баба: Бобан Стефковски бил осуден на казна затвор, таков човек не смее да ја води Гази Баба, граѓаните ќе го изберат „Најдоброто“

В+

Маричиќ: Забрзаното спроведување на реформите очекуваме да донесе напредок во евроинтеграцискиот процес

В+