Младеновац во темнина и крв: Млад човек синоќа ги уби полицаец и неговата сестра, но и уште шестмина! НЕГО ГО бркаат 600 ПОЛИЦАЈЦИ
Vestiplus.mk
СВЕТТОП ВЕСТИ

Младеновац во темнина и крв: Млад човек синоќа ги уби полицаец и неговата сестра, но и уште шестмина! НЕГО ГО бркаат 600 ПОЛИЦАЈЦИ

Најмалку 8 лица загинаа, а 13 се ранети во масакрот што се случи синоќа кај Младеновац, кога Урош Б.(21) по расправија на училишното игралиште отишол дома и донел автоматска пушка од која отворил оган врз насобраните .

По пукањето во село Дубина, убиецот побегнал во соседното место, каде пукал и тој. Веднаш по пријавата за злосторството, на местото на настанот се испратени силни полициски сили кои почнале да го бркаат убиецот.

На лице место има речиси 100 различни полициски возила, а во еден момент на терен биле донесени и полициски кучиња.

Околу 600 припадници на полицијата во текот на ноќта трагаа по убиецот од Младеновац, а потрагата продолжи и утрото.

На терен беа сите специјални единици на српската полиција: бригада САЈ, Жандармерија, Хеликоптерске, ПУ БГД, ПУ СД. Дополнително, на местото на настанот дојдоа и службите за итни случаи и итни случаи, како и беспилотни летала за термичка слика или опрема за ноќно пребарување.

Меѓу првите жртви беа полицаецот Милан Паниќ и неговата сестра, а во текот на ноќта бројот на убиените се искачи на осум. Ранети се 13 лица, од кои некои се во многу тешка состојба.

Тие се префрлени во болниците во Белград и во Смедерево, каде цели тимови лекари станале на нозе да им помогнат.

Семејствата на ранетите во текот на ноќта се собраа пред Ургентниот центар, вознемирено го очекуваат исходот од операциите.

Во текот на ноќта на местото на престрелката пристигнале и роднините на убиените, чиј лелек ја пробиваше ноќта.

Можеби ќе ве интересира...

Бесими: Продолжува фискалната консолидација и во време на криза, обезбедени 250 милиони евра за мерки и 795 милиони евра за инвестиции

Vesti +

Ангеловска-Бежоска: Основната камата е сѐ уште под нивото од почетокот на пандемијата

В+

442 санкции за брзо возење

Vesti +

Убиство во Скопје: Почина младо момче

В+

Марија Костадинова: Зголемената економска активност во ТИРЗ потврдува дека економијата е стабилна и развојна

Vesti +

Викендов на подрачјето на Куманово изречени вкупно 224 санкции, 193 за брзо возење

Vesti +