Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Митрески: За јазикот и идентитетот нема преговори, поднесовме амандман за резолуцијата да биде уставна

Обраќање на координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески:

Почитуван претседател на Собранието, почитувани колеги и колешки пратеници,

Македонскиот јазик, македонскиот идентитет и македонската посебност се меѓународно признаени и потврдени, влезени во нашата лична карта во Организацијата на Обединетите нации.

Нашите меѓународни позиции се јасно поставени и не знам колку пати јавно повторени – за македонскиот идентитет за македонскиот јазик, македонската посебност немало, нема и никогаш нема да има преговори.

Едноставно, тоа е така затоа што не може да се преговара за нешто што е неспорен факт. Денеска, за целиот свет ние сме Македонци кои зборуваат македонски јазик.

Имавме стотици изјави, стотици прес-конференции и овде од Собранието и надвор од него дека за фактот дека ние сме Македонци кои зборуваат македонски јазик не треба да се разговара во ова Собрание.

Но, сепак, како пратеници од парламентарното мнозинство прифативме и ја прифаќаме резолуцијата предлог на колегите од ВМРО-ДПМНЕ со две цели:

Прво е да ставиме крај на сите лажни вести за некакви наводни национални предавства и таа е помалку битната затоа што граѓаните за тоа знаат дека не е точно, знаат дека таа е само една обична лажна вест.

Поголемата и поважната причина е тоа што го спомна и колегата Муцунски дека треба да излеземе пред граѓаните и да им кажеме да нема никакви дилеми затоа што ние имаме јасна цел, нашата јасна цел како држава и како граѓани е евроатланскиот пат и ние ќе станеме членка на ЕУ како Македонци кои зборуваат македонски јазик.

За оваа декларација да биде согласно Уставот, неколку колеги пратеници поднесовме амандман за да може да биде објавена во службен весник односно во неа да стои уставното име на државата.

Ние во минатиот состав како пратеници и во овој состав сите гласавме заедно со 116 гласа ЗА Република Северна Македонија да стане членка на НАТО, како Македонци кои зборуваат македонски јазик станавме членка на НАТО, КАКО Македонци кои зборуваат македонски јазик со македонски идентитет ние ќе станеме земја членка и на Европската Унија.

Почитувани колеги пратеници, почитувани граѓани,

Нашата држава мора, потребно е да се движи напред, потребно е да бараме решенија за отворените прашања со Република Бугарија во рамките на Договорот за соработка и добрососедство со неповредување на нашите јасно поставени црвени линии во однос на јазикот, идентитетот и посебноста.

Ние немаме ниту некогаш сме имале алтернатива за ЕУ и НАТО.

Ова парламентарно мнозинство предводено од СДСМ, Владата предводена од СДСМ се силно посветени на заштита, на неповредливост на македонскиот јазик, идентитет и посебност.

Во овие четири години покажавме дека знаеме да ги заштитиме нашите црвени линии а во исто време да обезбедиме интеграција во најсилниот политички-безбедносен сојуз НАТО.

Покажавме посветеност во процесот на носење на реформи со кои ги достигнавме европските критериуми и го унапредивме квалитетот на живот дома.

Неколку пати од страна на највисоките претставници на ЕУ, од органите на ЕУ беше потврдено дека сторивме се за да ги започнеме преговорите за пристапување кон Унијата.

Сите европски лидери, јасно кажуваат дека Република Северна Македонија треба да ги започне преговорите за членство. Сепак, поради нелогичните, банални блокади од Софија овај процес е заглавен.

Тоа меѓу другото е проблем и на ЕУ која мора да покаже одговорност, прагматичност и да испорача почеток на преговори.

Не само заради нас како држава туку поважно затоа што ги исполнуваме критериумите и она што е најважно затоа што сите искрено веруваме во тие европски вредности.

Без разлика кога и да се случи, ние овде продолжуваме со процесот на европеизација дома.

Тоа значи уште поголема посветеност на спроведувањето реформи во секој сегмент од живеењето, тоа значи да ги донесеме европските стандарди дома.

Не треба да чекаме одлуки од ЕУ за да продолжиме со реформите, затоа што тие се важни за евроинтеграцијата, но уште повеќе се важни за нас како граѓани, за нас како држава.

Заштитата на македонскиот јазик и македонскиот идентитет, напредокот во евроинтеграциите се нашите врвни приоритети како пратеници на коалицијата во мнозинството во ова Собрание.

Уште еднаш, повторувам, пратеничката група на СДСМ и коалицијата во ова Собрание ќе гласа за Предлог Резолуцијата, за нас нема компромис кога се работи за заштита на идентитетските црвени линии.

Тоа сме го покажале и докажале на дело многу пати досега и ќе го докажеме и покажеме секој пат кога ќе се појави таква ситуација.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Подгответе се: Доаѓа студен и влажен бран со пороен дожд, грмежи, а некаде и снег – Метеоцентар со детална прогноза

Утре времето ќе биде променливо облачно и релативно топло, со умерен до засилен, а во западните делови повремено силен (над 70 км/час) ветер од југозападен правец. Попладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, особено во источните делови. Повремен локален дожд ќе има и во недела. Во понеделник... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Преку Отворен Балкан увозот од Северна Македонија порасна за 56%, големи придобивки имаат сите

Голема благодарност до претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, но и на сите во Собранието што придонесоа за тоа да се ратификуваат договорите од Отворен Балкан, за да можеме конечно да ги имплементираме договорите, рече српската премиерка Ана Брнабиќ. -Така граѓаните и стопанството уште повеќе ќе видат корист од оваа иницијатива.... Прочитај повеќе...

Брнабиќ: Северна Македонија е водечка земја во Отворен Балкан, а приклучувањето во иницијативата е економски паметна одлука

Српскиот културно-информативен центар во Париз ќе се даде на користење на промоција на иницијативата „Отворен Балкан“, кажа српската премиерка Ана Брнабиќ. -Република Северна Македонија и нивното министерство дадоа согласност за програмата за промоција на Отворен Балкан. Бев во контакт со албанскиот премиер Еди Рама, за и нивното министерство да даде... Прочитај повеќе...

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Приведено лице во Кавадарци, осудено на 7 години затвор

Vesti +

302 санкции за брзо возење

Vesti +

36 санкции за непропуштање пешаци на пешачки премин

Vesti +

Неколку улици во Шутка во понеделник ќе останат без вода

В+

Граѓаните потпишуваат петиција со цел улицата каде се наоѓа руската амбасада да се преименува во „Украинска“

Vesti +

Режисерот Зафировски со коментар за сторијата за Манчевски: Се толерира грабеж, а се брукаат другите филмски автори!

Vesti +