Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Михаилоска на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево: Заедно креираме политики како одговор на потребите на граѓаните

Владата предводена од премиерот Зоран Заев, пратениците во Собранието и локалната власт заедно со вас граѓаните го правиме најдоброто за секоја општина, најдоброто за државата, истакна пратеничката на СДСМ Соња Михаилоска на граѓанската трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

Таа се осврна на сработеното во изминатите години, наведувајќи дека минималната плата е зголемена од 9.000 денари на 15.000 денари, просечната плата е покачена на 28.400 денари, растат платите во сите сектори, социјалната помош е зголемена за 300%, воведена е социјална пензија, обесштетени се 12.000 стечајци.

Вложуваме постојано во здравството, се зголемија платите на лекарите и медицинските сестри, ги решивме проблемите на младите приватни специјализанти, да имаат платени дежурства и решено здравствено осигурување, започнувајќи од септември оваа година медицинските сестри и техничарите ќе добијат соодветен надоместок за своето високо образование кое го стекнале по 2015 година, истакна Михаиловска.

Тука сме да го слушнеме вашиот глас и вашите сугестии и забелешки, заедно да креираме политики како одговор на вашите потреби, порача пратеничката на СДСМ Соња Михаилоска на граѓанската трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата

Ве повикувам заедно да се спротивставиме на пироманските политики и да ја обезбедиме европската иднина на земјата, порача вечерва во Велес претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на трибинита „Силно и одлучно кон иднината“ што се одржа во Велес. Претседателот Ковачевски истакна дека македонските граѓани не сакаат неизвесност, не сакаат мрачна... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Спасовски: Со посветена работа ја направивме Македонија најбезбедна држава на Западен Балкан

Vesti +

Нема веќе руска пропаганда преку кабелските оператори – Се гасат руските телевизии

В+

Американски функционер: Абрамович и украинските преговарачи не биле отруени

Vesti +

Се окрупнува поддршката околу Владата на Зоран Заев – Нови пратеници ќе го зајакнат мнозинството на проевропската Влада

В+

Приведен крадец од тетовско

Vesti +

285 санкционирани возачи во Скопје, 184 за брзо возење

Vesti +