Vestiplus.mk
+ Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Михаилоска на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево: Заедно креираме политики како одговор на потребите на граѓаните

Владата предводена од премиерот Зоран Заев, пратениците во Собранието и локалната власт заедно со вас граѓаните го правиме најдоброто за секоја општина, најдоброто за државата, истакна пратеничката на СДСМ Соња Михаилоска на граѓанската трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

Таа се осврна на сработеното во изминатите години, наведувајќи дека минималната плата е зголемена од 9.000 денари на 15.000 денари, просечната плата е покачена на 28.400 денари, растат платите во сите сектори, социјалната помош е зголемена за 300%, воведена е социјална пензија, обесштетени се 12.000 стечајци.

Вложуваме постојано во здравството, се зголемија платите на лекарите и медицинските сестри, ги решивме проблемите на младите приватни специјализанти, да имаат платени дежурства и решено здравствено осигурување, започнувајќи од септември оваа година медицинските сестри и техничарите ќе добијат соодветен надоместок за своето високо образование кое го стекнале по 2015 година, истакна Михаиловска.

Тука сме да го слушнеме вашиот глас и вашите сугестии и забелешки, заедно да креираме политики како одговор на вашите потреби, порача пратеничката на СДСМ Соња Михаилоска на граѓанската трибина под мотото „Најдоброто за нашата општина“ во Делчево.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ победува во прв круг и во Делчево покрај Дојран, Крива Палнка, Лозово и Валандово – Убедливо СДСМ води во Карпош, Берово, Центар, БОгданци, Центар, Пехчево…

В+

Мургашанска од Куманово: Наша водилка била, е и ќе биде, потребата на граѓаните, ние го носиме Најдоброто за Куманово

В+

Четири бронзени медали за македонските сноубордери на меѓународен натпревар

Vesti +

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Vesti +

164 сообраќајни прекршоци во Скопје, 30 за брзо возење

Vesti +

МТСП: Ги повикуваме стечајните работници кои ги исполнуваат условите од новиот Закон за стечајци во рок од 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување

Vesti +