Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Мицкоски ветува  поевтина струја, а ВМРО-ДПМНЕ го блокира законот за намалување на ДДВ-то

Предлог- законот со кој ДДВ-то за електрична енергија треба да се намали од 18 на 5 проценти утре на гласање пред пратениците. Но тие и веднаш да го донесат сепак јулските сметки за струја за граѓаните ќе бидат повисоки бидејќи досега опозициската ВМРО-ДПМНЕ го блокираше во Собранието.

 Од 1 јули важи повисоката цена на струјата од 12,3 проценти која ја одобри Регулаторна. Но, не се реализираше на време планот на владата ударот врз домаќинствата да се амортизира со пониското ДДВ кое најавата беше од 1 јули да падне од 18 на 5 проценти. Тоа значи дека од почетокот на месецов до датумот кога Законот ќе стапи на сила граѓаните ќе плаќаат повисока цена за киловат час и 18 проценти ДДВ.

Претседателот на Собранието Талат Џафери потврди дека утре во 13 часот ќе ја продолжи 45-тата седницата на која треба да се донесе и овој закон кој беше предложен по скратена постапка. Џафери вели ако пратенците брзо го донесат тој веднаш ќе го прати кај претседателот Пендаровски да го потпише Указот. Потоа треба да се објави во Службен весник, со што ќе почне неговата примена.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе го поддржи законот, но прашува зошто до сега се чекаше?

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во меѓувреме на средба со граѓаните во Гази Баба, започна со акција, односно презентација на „политиките Македонија за сите луѓе“најави поевтинување на струјата и на горивата.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Пандемијата не стивнува: Починаа 22 лица, над 800 нови случаи

Vesti +

Што ќе се случи со телото ако не се туширате секој ден?

В+

10 починати, 631 новозаразен

В+

Бочварски: Целосно ќе го реконструираме автопатот Тетово-Гостивар

Vesti +

Кандидат за градоначалник приведен во полицијата откако дал поткуп од три илјади денари за глас

В+

Приведена велешанка, при претрес е пронајдена дрога

В+