Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Стартува меѓународниот мониторинг на случаите на организиран криминал и висока корупција

Денес министерот за правда Бојан Маричиќ учествуваше на настан за одбележување на активностите за мониторинг на судски процеси во областа на организираниот криминал и корупција, регионален проект на Мисијата на ОБСЕ и ЕУ во земјава.

,,Искрено верувам дека следењето на судењата за случаи на корупција на високо ниво и организиран криминал навистина може да биде еден од начините за постигнување резултати. Ќе ја зголеми одговорноста во работењето на обвинителите и судиите, истовремено ќе ја зајакне борбата против корупција, но и ќе ја зголеми довербата кај граѓаните во институциите и во својата држава”- истакна министерот за правда Бојан Маричиќ.

Според него, фактот што ние сме првата земјава во регионот која од ЕУ побара веднаш да ја стартува иницијативата за мониторинг на предмети за висока корупција, покажува дека Владата има искрена намера за неселективна правда и транспарантни судски процеси – рече Маричиќ.
Во своето излагање министерот за правда, пред првите луѓе на Мисијата на ОБСЕ и ЕУ во земјата, се осврна и на важноста и придобивките од заедничката соработката, посочувајќи го проектот за мониторинг како значаен исчекор напред во борбата против корупцијата, којашто бара силна поддршка и вклученост на сите засегнати страни.

Министерот за правда верува дека неговата лична заложба и на Владата ќе се исполни и вистински овој мониторинг ќе помогне на македонското да стане европско судство.

Можеби ќе ве интересира...

Владата закажа нова седница – За што ќе се расправа?

Vesti +

СДСМ: Платите во образованието се зголемија за 31 отсто за четири и пол години, вака штрајкот се политизира

Vesti +

256 санкции за брзо возење

Vesti +

Каевски: Кој е ставот на Мицкоски за тоа што неговиот партнер Левица ја поддржа агресијата врз Украина?

Vesti +

СДСМ ги зголемува платите во културата, се грижиме за културните работници, велат од владејачката партија

В+

Илиевски во Студена Бара на пријателски фудбалски натпревар им подели дресови на двата тима

В+