Vestiplus.mk
+ Centar МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Со францускиот предлог имаме можност да го почнеме преговaрачкиот процес на македонски јазик, признаен од цела Европска Унија

Фејсбук статус на вицепремиерот Бојан Маричиќ:

Досега нашите политики и сите чекори кои сме ги направиле биле стратешки и во интерес на државата и граѓаните.

Со францускиот предлог имаме можност да го почнеме преговaрачкиот процес на македонски јазик, признаен од цела Европска Унија.

Меѓувладината конференција и скринингот се првите чекори од преговарачкиот процес и кај сите земји членки во просек траеа околу 12 месеци. После тоа, следува отворање на првото поглавје, а до тогаш би било потребно внесување на трите нови етнички заедници во нашиот Устав, покрај постоечките седум.

Имаме можност за чист напредок во европските интеграции со чист македонски јазик и идентитет признаен од целата Европска Унија. Тоа го добиваме без никакви условувања или отстапки.

Напредокот после скринингот ќе зависи од внесувањето на Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот што е само зајакнување на нашето еднакво мултикултурално општество. Нашиот европски напредок веќе нема да зависи од историските прашања кои ги покрева Бугарија и за кои треба да разговараме, но за кои никој од македонска страна нема да може да биде условуван.

🇲🇰Остануваме доследни на нашите интереси и македонските национални цели.
🇲🇰🇪🇺Од нас и само од нас зависи.

Можеби ќе ве интересира...

Алсат: Во пожарот во модуларната болница во Тетово има жртви и од пациентите и од медицинскиот персонал

В+

Приведени две лица при извршување кражба во Велес

В+

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се разбуди од сон за короната, но нивните предлози се одамна имплементирани

Vesti +

Американците ѝ испраќаат моќно ПВО за Украина: Направен е во СССР, а САД го купи за проучување

Vesti +

223 санкции за брзо возење

Vesti +

ЕМА започна истрага за „Фајзер“: Дали воспалението на повеќе органи има врска со вакцинацијата?

В+