Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Најкриминалната партија во Европа, ВМРО-ДПМНЕ нема кредибилитет да бара оставки

ВМРО-ДПМНЕ  како најкриминалната партија во Европа има најмалку кредибилитет да зборува за корупција и за борба против корупција, тие и нивните поранешни функционери направија се во изминатите четири години да ја попречат правдата на секој можен начин, но ние како Влада секој меѓународен извештај ги земаме многу сериозно и по нив постапуваме, конкретно оној на ЕУ посочи дека имаме напредок во борбата со корупцијата и по тоа постапуваме, рече Бојан Маричиќ министерот за правда во костувањето на Канал5.
 
Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ  е осуден за виока корупција, голем дел од поранешните функционери се осудени за корупција или се водат судски процеси на барање на најкриминалната партија во Европа нема да поднесам оставка, бидејќи владата овозможи да се усвои законот за Обвинителство со што продолжија случаите  на висока корупција и да добијата судска разврска, веќе опвозможивме пристапување кон ветингот и веќе има 16 судии кои се разрешени, очекуваме и обвинителството да ја проевери работатат на обвинителите за да и таму има прочистување, воведобме министество кое ќе се бори директно против корупцијата донесовме закон и воспоставивме ДКСК независна од владата а во врме на вмро не знаевме ни дека постои таква комисија, рече тој.
 
Едно од клучните ветувања на Владата во однос на борбата против корупција и владеењето на правото  е токму барањето на премиерот Зоран Заев од ЕУ да почне веќе најавениот мониторинг  на судските процеси од рангот на висока корупција рече
-Идејата е верификувани монитори од ЕУ и ОБСЕ да го следат процесот во над 50-тина случаи на висока корупција да даваат сугести и оценки на судските процеси и пораки од законодавците за да имаме појасна и поцелосна слика како се водат постапките без да се навлегува во содржината која е секако делокруг на судот и доколку има системски слабости кои се согледани да може по нив да се постапува и да се решат, рече тој.
 
Тој посочи дека Владата на СДСМ ставила до знаење дека никој не е виновен додека не се осуди.
– Не се мешаме во постапките но никој не е над законите, евентуалното застарување на било кој случај е основа за разрешување на судии и секој треба да внимава како ги води случаите, но Владата не калкулира со текот на судските процеси и тоа никако не е поврзано со изборите, локалните избори сеповрзани со начинот на работа на градоначалниците и локалната власт во интерес на граѓаните.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ, СЕКОЈ ВЕРНИК ТРЕБА ДА ГИ ЗНАЕ ОВИЕ ПРАВИЛА: Еве кога се пости на вода, а кога се јаде риба

Божиќниот пост започнува во понеделник на 28 ноември и трае до Божиќ, а еве кои правила треба да ги почитувате за да го почитувате постот и да се причестите! Според правилата на постот и според зборовите на свети Јован Златоуст, физичкиот пост не треба да се користи ако не е... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

303 сообраќајни прекршоци во Скопје, 156 санкционирани пешаци

Vesti +

545 полициски службеници ангажирани во последното деноноќие за превенирање и гасење на пожарите

Vesti +

Млекото може да биде МНОГУ ОПАСНО! Ова е ПРВИОТ ЗНАК дека треба да реагирате и веднаш да се консултирате со лекар!

Vesti +

Нови 13 случаи на коронавирус во Македонија – Ова се деталите

В+

Спасовски: Лице за обезбедување на Мицкоски остави возило во погон 13 часа без да го вози

Vesti +

Потпишани договори за соработка со општините Делчево, Валандово, Чучер Сандево и Центар Жупа за инсталација на фотоволтаични соларни системи во пет училишни објекти

Vesti +