Маричиќ: Инцидентите за кои реагира Бугарија се политички мотивирани и се користат за дневнополитички поени
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Инцидентите за кои реагира Бугарија се политички мотивирани и се користат за дневнополитички поени

„Немам разбирање за степенот и интензитетот на реакцијата од Софија. Нема реална основа да се тврди дека постои некаква системска дискриминација. Имавме инциденти, да и убеден сум дека сите се политички мотивирани и се користат за дневнополитички поени“ изјави вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во „Аргумент плус“ на ТВ24.

Тој додаде дека има тука и лични агенди, но дека во сите ситуации институцитие реагираа навремено, одлучно, без задршка и селекција.

„Ние како држава не смееме да дозволиме ваквите инциденти како палењето на клубот во Битола, пукањето во еден од клубовите или овој физички напад на секретарот на клубот во Охрид да поминат неказнето, ради нас. Веруваме дека сме европска држава, која може да ги гарантира правата, редот и мирот во државата“ рече Маричиќ.

Вицепремиерот додаде дека случајот со Пендиков мора да биде расчистен пред нашите институции и овој случај никому не дава право да дава изјави кон Северна Македонија кои се понижувачки, навредувачки или имаат цел да ги предизвикаат чувствата на нашите граѓани.

„Ние сме сојузници со Бугарија во НАТО и наша должност е да разменуваме информации. Ако комуницираме и разменуваме информации ќе дојдеме до заклучок дека дел од овие инциденти доаѓаат од непријателск исили кои имаат цел да ја држат Северна Македонија надвор од ЕУ и да влијаат на нашата ориентација долгорочно“ рече Маричиќ.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Остин: Украина ќе има добри шанси за успех

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин смета дека Украина има многу добри шанси да започне успешна контраофанзива во пролетта оваа година поради значителното исцрпување на руските сили и западното оружје, пишува Украинска Правда. – Мислам дека напролет ќе видиме интензивирање на непријателствата бидејќи се подобруваат условите за маневрирање и врз... Прочитај повеќе...

Поранешниот американски потпретседател мора да сведочи во истрагата за нападите на Капитол на 6 јануари

Пред големата порота за разговорите, федерален судија одлучи дека поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс мора да сведочи за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Судијата во одлуката рече дека Пенс сепак може да одбие да одговори на... Прочитај повеќе...

Пукање во Хрватска: Син си го убил таткото, а потоа и себеси?

Еден маж е убиен во хрватскиот град Винковци при синоќешната престрелка. Во 22 часот и 39 минути во полиција било пријавено дека маж е убиен од огнено оружје. Полициски службеници на местото на настанот пронашле мртво тело на маж и утврдиле дека сторителот се оддалечил од местото на настанот, пренесува... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Vesti +

Ако ве КАСНЕ СТРШЛЕН, еве што треба да направите за да СИ ГО СПАСИТЕ ЖИВОТОТ

Vesti +

МЗ: 74% од новите случаи и 76% од хоспитализираните со Ковид 19 се невакцинирани

Vesti +

Пронајдена рачна бомба на брегот на Стрежевско Езеро

Vesti +

Владата и институциите предводени од СДСМ на дело покажуваат вистинска грижа за граѓаните

В+

Државниот врв ќе ја одбележи 19-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Vesti +