Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Мал број на новозаразени и починати од Ковид 19 и денеска во Македонија

Две недели по ред драстично се намалува бројот на новозаразени, починати и хоспитализирани пациенти заразени со ковид 19 во македонија.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 2.691 тестирања, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 29, Прилеп – 7, Куманово – 4, Битола, Гостивар, Охрид и Кичево – по 2,Тетово, Кочани, Радовиш, Берово и Валандово – по 1.
Регистрирани се 111 оздравени пациенти од:
Скопје – 48, Прилеп – 10, Куманово, Битола и Радовиш – по 8, Кичево – 7,Дебар – 5, Штип – 3, Кавадарци и Ресен – по 2, Тетово, Кочани, Валандово, Струмица, Свети Николе, Виница, Крушево, Демир Хисар, Кратово и Македонска Каменица – по 1.
Пријавени се вкупно 13 починати лица: 5 лица од Скопје (51г,63г,68г,81г и 88г), 3 лица од Струмица (62г,74г и 88г), 2 лица од Битола (68г и 82г) и по едно лица од Тетово (71г), Гостивар (80г) и Струга (81г).
Од пријавените, 4 лица се починати во домашни, а останатите 9 во болнички услови.
Направени се 2.691 тестови преку: ИЈЗ-461, ЦЈЗ Скопје-101, ЦЈЗ Битола-44, ЦЈЗ Прилеп-44, ЦЈЗ Тетово–17, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–69, МАНУ-79, Жан Митрев (Филип Втори)-164, Авицена-196, Биотек-382, Систина-147, лабораторија Лаор-214, Синлаб-52, Ремедика-28, Плодност–33, Генеа–32, Никоб лаб-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 620.
Досега во земјата се направени вкупно 785.345 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68460, Активни 1000
Куманово 8813, Активни 231
Прилеп 8294, Активни 101
Тетово 7207, Активни 99
Битола 6290, Активни 171
Велес 5466, Активни 61
Гостивар 5168, Активни 42
Кавадарци 5151, Активни 28
Охрид 4997, Активни 183
Штип 4956, Активни 41
Струмица 4108, Активни 61
Струга 2980, Активни 65
Кочани 2786, Активни 40
Кичево 2557, Активни 71
Гевгелија 2190, Активни 24
Неготино 2184, Активни 20
Свети Николе 1522, Активни 31
Ресен 1234, Активни 31
Крива Паланка 1219, Активни 6
Радовиш 1156, Активни 51
Берово 1029, Активни 3
Делчево 971, Активни 24
Дебар 939, Активни 0
Виница 880, Активни 36
Пробиштип 789, Активни 8
Валандово 666, Активни 3
Богданци 494, Активни 3
Крушево 489, Активни 20
Демир Хисар 397, Активни 16
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 14
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 11
Дојран 132, Активни 0

Можеби ќе ве интересира...

Бензинот поскапува, дизелот поевтинува – Ова се новите цени на горивата

В+

Премиерот Заев на средба со генералната секретарка на Советот на Европа Пејчиновиќ Буриќ: Конфликтите во регионот се минато, соработката е нашата сегашност и иднина

В+

Тешко повредено дете на велосипед во сообраќајка

В+

Филипче: Пуштен во употреба новиот лабораториски фрижидер за Клиниката за Ортопедија, донација од Германската амбасада

Vesti +

Маричиќ: 3.5 милиони евра од ЕУ вложени во возила за отпад на македонскиот исток и северо-исток

В+

Министерката Шахпаска на Националниот сервис: Граѓанинот претставува стожер на социјалната реформа, ги унапредуваме и приближуваме социјалните услуги

Vesti +