Македонскиот Полициски Синдикат најостро реагира на објавата на социјални мрежи на пратеникот Апасиев кој со неговиот речник и вокабулар воопшто не ја преставува пратеничката функција
Vestiplus.mk
Во тренд...

Македонскиот Полициски Синдикат најостро реагира на објавата на социјални мрежи на пратеникот Апасиев кој со неговиот речник и вокабулар воопшто не ја преставува пратеничката функција

Соопштение на Македонскиот Полициски Синдикат:

Имено господине Апасиев, сте биле сопрен од страна на УНИФОРМИРАН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК, а не од ,,Џандар,, при вршење контрола над безбедноста во сообраќајот.

За тоа како се вработил во Министерството за внатрешни работи и како се образувал за ПОЛИЦАЕЦ не е Ваше да коментирате, бидејќи во Министерството за внатрешни работи постојат точно утврдени правила за тоа.

Согласно правните прописи, Униформирани полициски службеник врши контрола во сообраќајот при што превентивно и репресивно постапува согласно утврдената фактичка состојба на терен.
,,Тресењето на возилото,, е ПРЕГЛЕД а не претрес за што Вие како ,, добар познавач на правото “ треба да ја знаете разликата. Последиците од непостапување по наредба од Униформирани полициски службеник исто така вие како ,,добар познавач на правото“ треба ги знаете.

Дали и како се однесувал полицискиот службеник за тоа ќе си утврди соодветната служба на МВР.

Вашето однесување како Пратеник, Вашиот вокабулар, а особено непознавањето на Вашите обврски и права кои произлегуваат од Вашиот пратенички мандат како и неоснованото повикување на пратенички имунитет ја отсликува Вашата личност.

Кога сме веќе кај Вашиот Имунитет на кој се повикавете, еве ние ,,џандарите,, да Ви дадеме бесплатна лекција по ПРАВО:

Уставниот имунитет на кого сте се повикале не ве ослободува ниту од прекршочна, ниту од кривична одговорност.

Член 64 од Уставот на Република Северна Македонија на кого се повикувате гласи: Пратениците уживаат имунитет.

Пратеникот не може да биде повикан на кривична одговорност или да биде притворен за искажано мислење или за гласање во Собранието.

Пратеникот не може да биде притворен без одобрување на Собранието, освен ако е затечен во вршење кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години.
Собранието може да одлучи да се примени имунитет над пратеник и кога тој самиот не се повикал на него, ако е тоа потребно заради вршење на функцијата пратеник.
За време на мандатот пратениците не подлежат на обврска во вооружените сили.

Пратеникот има право на надомест утврден со закон.

Вие како пратеник уживате материјален и формален имунитет.

Материјалниот имунитет е заштита од кривично гонење за искажано мислење во Собранитето односно пратеникот неможе никогаш да одговара за кажан збор од говорница или за гласање во собраниска постапка.

Формалниот имунитет го штити пратеникот од притвор освен ако не е затечен при извршување на кривично дело за кое е предвидена казна од најмалку 5 години затвор како што е наведено во член 64 од Уставот на Република Северна Македонија

Службената легитимација господине Апасиев не е документ за ослободување од прекршочна или кривична одговорност истата е документ за утврдување на идентитет и функција.

Како Македонски полициски синдикат ги повикуваме сите наши членови од МВР, а воедно и сите вработени во МВР да не потклекнуваат на вакви притисоци и да ги извруваат своите задачи согласно позитивните законски прописи во Република Северна Македонија.

Ние како Македонски полициски синдикат будно ќе ги следиме сите напади кон нашите членови и воопшто кон сите вработени во МВР и навремено и аргументирано ќе реагираме.

The post Македонскиот Полициски Синдикат најостро реагира на објавата на социјални мрежи на пратеникот Апасиев кој со неговиот речник и вокабулар воопшто не ја преставува пратеничката функција appeared first on Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт….

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

„Индипендент“: Нуклеарните закани на Путин докажуваат дека војната не оди во посакуваната насока

Тешко е да се разбере дека поставувањето на десет тактички боеви глави со краток дострел во Белорусија претставува одлучувачки чекор во украинската војна, пишува британскиот весник. Британскиот весник „Индипендент“ наведува дека нуклеарните закани на рускиот претседател Владимир Путин и неговата најава дека има намера да пренесе тактичко нуклеарно оружје во... Прочитај повеќе...

Без вода улиците Бетовенова и Александар Бујнов во општина Бутел

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека денеска, поради уличен дефект на ф 100 мм на улицата Бетовенова 81/7, во периодот од 8.30 часот, па сè до отстранување на дефектот, без вода ќе останат корисниците од улиците Бетовенова и Александар Бујнов (општина Бутел). Прочитај повеќе...

Премиерот Ковачевски ќе ја посети групацијата „Везе Шари“

На 29.03.2023 година (среда) претседателот на Владата Димитар Ковачевски и министерот за економија Крешник Бектеши ќе ја посетат групацијата „Везе Шари“ и во 10:30 часот ќе дадат изјави за медиумите. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Министерот Федоров: Благодарам Илон Маск за интернет станиците Starlink во Украина

В+

Предложени парични казни за организација на масовни прослави во ресторан

В+

Заев на Сител: Цената на струјата ја држиме стабилна, а ако треба ќе имаме и ваучери за помош на домаќинствата

В+

Ковачевски од Кичево: РЕК „Осломеј“ е првата електрана која од јаглен преминува на чиста енергија во регионот

Vesti +

Во Скопје казнети 188 возачи, 60 за брзо возење

В+

„Брако“ го отвори и пазарот во Египет за „Грин Машинс“ возилата

В+