Vestiplus.mk
Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Лукаревска од Крушево: ВМРО-ДПМНЕ тепаше студенти, а СДСМ им обезбедува 2400 денари месечно за студентски оброк

„Веројатно студентите памтат дека во минатото ВМРО-ДПМНЕ тепаше студенти, а денес Владата на СДСМ им обезбеди 2400 денари месечно за студентски оброк“ кажа заменичката претседателка на СДСМ, Сања Лукаревска на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево.

Таа кажа дека само со работа и со работа за добробитот на граѓаните се сака татковината.

„Од 2017 година решаваме проблеми, носиме државотворни одлуки и исправаме децениски неправди. Досега го решивме проблемот на 13 илјади стечајци, а со тоа ним им е вратено достоинството.“ кажа Лукаревска.

Таа додаде дека со новиот ребаланс на Буџетот, околу 2,7 милијарди евра се вложуваат во унапредувањето на човечкиот капитал, а со тоа ќе се овозможи економски раст и развој.

„Актуелен е предлогот за отпис на камати на долгови за физички лица.о 10 милиони евра ќе бидат отпишани камати на 150 илјади граѓани, што претставува помош и поддршка за нив. Со ТАФ програмата ќе се помогнат 94 проекти низ општините на државата со вкупна вредност од 49 милиони евра“ дополни Лукаревска.

Таа додаде дека Владата на СДСМ активно работи на подобрување на животниот стандард на луѓе преку зголемување на платите на работниците, во армијата, во полицијата, здравството и образованието.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11%

Агенцијата за енергетика го одобри поскапувањето на струјата и гасот од 1 јануари 2023 година во соседна Србија, соопшти РТС. Од почетокот на 2023 година цената на киловат-час струја кај домаќинствата ќе биде повисока за 8 отсто, а гасот за 11 отсто. Според пресметките на Агенцијата за енергетика, сметката за домаќинствата кои трошат во просек […] The post Ценовен шок во Србија: Струјата поскапува за 8 отсто, гасот за 11% appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Мојата цел, целта на Владата што ја предводам е конечно да ја победиме кризата, да почнеме да растеме, да го зголемиме животниот стандард и следната година да биде подобра од оваа, порача претседателот Димитар Ковачевски вечерва во Велес пред граѓаните на трибината „Силно и одлучно кон иднината“. -Имаме добра основа... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

ВЕЧЕРВА: Голема полициска акција во штипско, запленета е дрога вредна пола милион евра

В+

25 декември неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед

В+

Заев: Верувам во чиста победа, да го освоиме Градот Скопје, поголем број на градоначалници, на советници и повеќе гласови

Vesti +

Николовски: Горд сум што сум дел од генерација која учествува во храбри и клучни процеси

В+

Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

В+

Заев: 1 милион граѓани ја завршија својата обврска и се попишаа

В+