Vestiplus.mk
Во тренд... МАКЕДОНИЈА

Лукаревска од Крушево: ВМРО-ДПМНЕ тепаше студенти, а СДСМ им обезбедува 2400 денари месечно за студентски оброк

„Веројатно студентите памтат дека во минатото ВМРО-ДПМНЕ тепаше студенти, а денес Владата на СДСМ им обезбеди 2400 денари месечно за студентски оброк“ кажа заменичката претседателка на СДСМ, Сања Лукаревска на граѓанската трибина „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево.

Таа кажа дека само со работа и со работа за добробитот на граѓаните се сака татковината.

„Од 2017 година решаваме проблеми, носиме државотворни одлуки и исправаме децениски неправди. Досега го решивме проблемот на 13 илјади стечајци, а со тоа ним им е вратено достоинството.“ кажа Лукаревска.

Таа додаде дека со новиот ребаланс на Буџетот, околу 2,7 милијарди евра се вложуваат во унапредувањето на човечкиот капитал, а со тоа ќе се овозможи економски раст и развој.

„Актуелен е предлогот за отпис на камати на долгови за физички лица.о 10 милиони евра ќе бидат отпишани камати на 150 илјади граѓани, што претставува помош и поддршка за нив. Со ТАФ програмата ќе се помогнат 94 проекти низ општините на државата со вкупна вредност од 49 милиони евра“ дополни Лукаревска.

Таа додаде дека Владата на СДСМ активно работи на подобрување на животниот стандард на луѓе преку зголемување на платите на работниците, во армијата, во полицијата, здравството и образованието.

Можеби ќе ве интересира...

Учебната година почнува со физичко присуство, апелираме родителите да се вакцинираат

Vesti +

Министерката Шахпаска на меѓународната конференција „Жените во надворешната политика“: Нашиот успех ќе биде целосен само ако охрабриме и мотивираме најмалку уште една жена да зачекори храбро во светот на мажите

Vesti +

Д-р Олумчев предупредува: Новиот сој Омикрон кај нас ќе се појави за еден месец, а ќе се шири меѓу младите

В+

Земјотрес почуствуван во валандовско

Vesti +

Тренчевска: Мартовска плата од 18.000 денари за 80.000 наши сограѓани и финансиска поддршка за работодавачите

В+

Времето се менува – Подгответе се за невреме

В+