Vestiplus.mk
Во тренд... КОРОНАВИРУС СВЕТ

Лоши вести од Словенија: Делта сојот стана доминантен

Делта сојот на коронавирусот, за само неколку недели, го надмина алфа сојот и стана доминантна варијанта на коронавирусот во Словенија.

Имено, во последниот круг на секвенционирање, делтата е потврдена во дури 89 проценти од примероците, според податоците објавени денес од Словенечката национална лабораторија за здравје, животна средина и храна, пренесува СТА.

Делта сојот, првпат откриен во Индија, беше потврден во Словенија за прв пат пред пет недели, а дури минатата недела имаше мал удел во инфекциите.

Ненадејното ширење на делта сојот е главно последица на епидемијата што се појави кај две групи ученици кои се вратиле од училишно патување во Шпанија на почетокот на јули.

Во исто време, алфа варијантата, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, беше потврдена во помалку од седум проценти од анализираните примероци оваа недела.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Со одговорните политики јавниот долг намален за дополнителни 2,2 процентни поени

Vesti +

ГОЛЕМ ЗДРАВСТВЕН РИЗИК ЗА ОНИЕ КОИ ПРЕЛЕЖАА КОВИД: Научниците предупредуваат на сериозни проблеми

Vesti +

Короната коси: Нови 410 случаи на ковид, починаа 10 лица – најмладиот на 50 години

В+

Да се ​​прогласи Путин за лудак е банализирање на војната, велат психолози

Vesti +

Попов: БРТ е проект кој решава децениски проект, Арсовска го стопира без да понуди алтернатива

В+

Бајден најави нови санкции и порача: Ќе одговориме дали Русија употреби хемиско оружје

Vesti +