Vestiplus.mk
Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТ

Лоши вести од Словенија: Делта сојот стана доминантен

Делта сојот на коронавирусот, за само неколку недели, го надмина алфа сојот и стана доминантна варијанта на коронавирусот во Словенија.

Имено, во последниот круг на секвенционирање, делтата е потврдена во дури 89 проценти од примероците, според податоците објавени денес од Словенечката национална лабораторија за здравје, животна средина и храна, пренесува СТА.

Делта сојот, првпат откриен во Индија, беше потврден во Словенија за прв пат пред пет недели, а дури минатата недела имаше мал удел во инфекциите.

Ненадејното ширење на делта сојот е главно последица на епидемијата што се појави кај две групи ученици кои се вратиле од училишно патување во Шпанија на почетокот на јули.

Во исто време, алфа варијантата, која за прв пат беше откриена во Велика Британија, беше потврдена во помалку од седум проценти од анализираните примероци оваа недела.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Полицијата ќе пишува казни доколку немате зимска опрема – Каква е состојбата на патиштата?

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15.11.2022 година започната е законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2023 година. Повеќе информации може да прочитате овде. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

МЗ: Сертификатот за вакцинација во с’е повеќе земји станува секојдневие

В+

Британски научник објаснува: „Коронавирусот нема никогаш да исчезне, а ни вакцината нема да го запре“

В+

Шилегов од Шуто Оризари: Скопје добива нов забавен парк каков што нема во регионот

В+

ТАС С: Преговорите меѓу Украина и Русија почнуваат утре наутро

В+

Пратеникот Јаулески не живее во станот каде се вршел претрес од Финансиска полиција, лагата на ВМРО-ДПМНЕ значи заштита на криминал

Vesti +

Спасовски: Граѓаните не се сами, државата е со нив, ќе ги искористиме сите расположливи средства и ќе сториме се’ што можеме да ја спречиме огнената стихија низ целата држава

В+