Vestiplus.mk
+Во тренд...КОРОНАВИРУССВЕТ

Лоша вест за туристите, Во делови од Грција воведен полициски час

Грција денеска воведе полициски час и забрани музика на два популарни туристички острови со цел да се спречи ширењето на Ковид-19, изјави грчкиот заменик министер за цивилна заштита.

Најновите мерки се однесуваат на островот Закинтос во Јонското Море, каде што бројот на заразени лица се зголеми за 69 проценти во споредба со претходната недела, и за Ханија, град на западен Крит, каде што бројот на новозаразени лица се зголеми за 54 проценти.

Ограничувањата вклучуваат ноќен полициски час и целосна 24-часовна забрана за музика на сите забавни места.

Мерките ќе стапат на сила утре и ќе траат до 13 август, по препорака на комитетот на експерти за заразни болести, кој ја советуваше грчката влада, пренесуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира...

Средба на министерот Оливер Спасовски со амасадорката на Р.Србија, Н.Е. Невена Јовановиќ

Vesti +

МОН: По десет години повторно ги враќаме стипендиите за постдипломски студии во државата, конкурсите се во тек

Vesti +

Министерот Спасовски учествуваше на научно-стручната расправа за справување со опасност од неексплодирани убојни средства преку напредни дигитални технологии

Vesti +

Николовски од Илинден: Со СДСМ сме држава и сме на чисто, а со ВМРО-ДПМНЕ сме неизвесност и не знаеме на што сме

В+

Тренчевска – Улман Марти: Швајцарската поддршка се реализира преку социјална политика за вработување на ранливите групи

В+

Користејки пин и туѓа картичка успеал да извлече илјадници денари, еве како полицијата го фати

Vesti +