ЛОШ СПОЈ ЗА ПАТУВАЊЕ - Овие хороскопски знаци НИКОГАШ не треба да одат заедно на одмор
Vestiplus.mk
+Мозаик

ЛОШ СПОЈ ЗА ПАТУВАЊЕ – Овие хороскопски знаци НИКОГАШ не треба да одат заедно на одмор

Пред да се спакувате, важно е да проверите дали вие и вашиот „партнер“ сте компатибилни за патувањето.

Продолжете да читате и дознајте со кои хороскопски знаци НИКОГАШ не треба да одите на одмор.

Овен со Скорпија
На Овните не им е непозната авантурата. Како прв знак на зодијакот, тие секогаш го бараат следното најдобро нешто и ќе ги бараат највозбудливите екскурзии на секое патување. Од друга страна, нивната тврдоглавост им го отежнува патувањето со голема група и можат да станат импулсивни. Сакаат да носат спонтани одлуки. Поради оваа причина, на методичната Скорпија може да и биде тешко да ужива во патувањето со Овен. Овните имаат тенденција да бараат возбуда и се спонтани. Од друга страна, Скорпијата претпочита да прави план и да се држи до него. Со двата од овие знаци управувани од страствен и агресивен Марс, малите несогласувања можат да го разбудат вулканот Санторини во секој момент.

Бик со Стрелец
Биковите се познати по љубовта кон луксузот и екстравагантноста. Одморот со Бик ќе вклучува многу храна, шопинг и спа сесии. Иако можеби немаат проблем да патуваат со други земјени знаци (Јарец или Девица), сцената се менува кога патуваат со Стрелец. Стрелецот, кој е авантурист на летото, веројатно ќе сака да прави работи кои би можеле да го направат Бикот малку нервозен или во секој случај да ги извади од нивната комфорна зона. Невниманието на Стрелецот ќе ги „удри“ нервите на Бикот.

Ако сте Близнаци, избегнувајте Рак
Близнаците се друштвени, шармантни и духовити. Значи, патувањето со нив е искуство како ниедно друго. Тие не се плашат да стекнат нови пријатели додека се на пат. Сепак, овој интелектуален воздушен знак не е од типот на лесно опуштање, дури и на одмор. Ако преферирате опуштено бегство, Близнакот може да ве истроши со постојаната потреба за разговор. Раковите се од тој вид. Ако Ракот оди на одмор со Близнаците, веројатно ќе им треба уште еден одмор потоа за да ги наполнат батериите. Во меѓувреме, Близнаците ќе се чувствуваат ограничени во друштво на Рак. Така, иако на овие два знака им одговараат како пријатели еден на друг, одморот е нешто што треба да го избегнуваат.

Рак со Водолија
Како љубители на удобноста и мирот, Раковите се најсреќни кога нивниот одмор се карактеризира со приватност, удобност и релаксација. Овој дух не одговара на бунтовникот од зодијакот, Водолија. Водолиите сакаат целосно да се нурнат во локалната култура каде и да се. Не ги интересираат хотели со пет ѕвезди или оброци со Мишелин ѕвезди. Тие претпочитаат да излезат од неуспешната патека за да најдат уникатни искуства. Малку е веројатно дека Водолијата ќе може да го убеди Ракот да излезе од нивната рутина, дури и ако се на меѓународна дестинација. Борбите меѓу овие два знака се неизбежни.

Лав со Девица
Лавовите имаат тенденција да бидат доминантни личности на одмор, што ги прави одлични придружници на патувањето за поопуштени знаци како Близнаци или Стрелец, но не толку за организирани знаци како Девица. Патувањето со Лав може да ја натегне Девицата, а динамичната личност на Лав често може да ги засени. Исто така, на Девицата ќе и биде тешко да се опушти со сите дружења и планови во последен момент на кои Лавот има тенденција да им се препушти на одмор. Девиците претпочитаат структуриран план со распоред, резервации и предвидливост. На Лавот ќе и здодее Девицата која постојано го гледа часовникот и се држи до строг распоред.

Девица и Вага – никако!
Ориентирани кон деталите, Девиците се најдобри во планирањето на одморите и никогаш нема да се запрашате што е следно со Девица покрај вас. Иако придржувањето кон распоредот гарантира дека нема да пропуштите ништо, исто така може да ви ја одземе шансата за вистинска авантура. Ова може да стане проблем за забавните Ваги кои претпочитаат да ги држат своите опции отворени. Вагата сака по малку од се, додека на Девицата не и се допаѓа идејата да троши време бесцелно талкајќи наоколу. Овие два знака не само што сакаат различни работи, туку можат да имаат и проблеми во меѓусебната комуникација.

Вага и Јарец
Вагите се познати по љубовта кон луксузот и уметноста. Секој одмор е можност за Вагите да ја покажат својата естетика и да потрошат пари. Ова не е добро за финансиски одговорниот Јарец. За разлика од Вагата, која не се мачи да го проверува салдото на банката на одмор, Јарецот ќе се обиде да заштеди пари насекаде. Овие двајца ќе го поминат поголемиот дел од своето патување борејќи се каде да јадат, колку доцна да останат надвор и дали оваа екскурзија вреди или не за парите. Вагата ќе мисли дека Јарецот е премногу скржав, а Јарецот дека Вагата е несериозна. Иако ниту еден од овие знаци нема јасно да ја изрази својата фрустрација, ќе дојдат пасивно-агресивни коментари.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Остин: Украина ќе има добри шанси за успех

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин смета дека Украина има многу добри шанси да започне успешна контраофанзива во пролетта оваа година поради значителното исцрпување на руските сили и западното оружје, пишува Украинска Правда. – Мислам дека напролет ќе видиме интензивирање на непријателствата бидејќи се подобруваат условите за маневрирање и врз... Прочитај повеќе...

Поранешниот американски потпретседател мора да сведочи во истрагата за нападите на Капитол на 6 јануари

Пред големата порота за разговорите, федерален судија одлучи дека поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс мора да сведочи за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Судијата во одлуката рече дека Пенс сепак може да одбие да одговори на... Прочитај повеќе...

Пукање во Хрватска: Син си го убил таткото, а потоа и себеси?

Еден маж е убиен во хрватскиот град Винковци при синоќешната престрелка. Во 22 часот и 39 минути во полиција било пријавено дека маж е убиен од огнено оружје. Полициски службеници на местото на настанот пронашле мртво тело на маж и утврдиле дека сторителот се оддалечил од местото на настанот, пренесува... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Значително порасна просечната плата во Македонија – Бруто платата изнесува 51.387 денари, нето рекордни 34.364 денари

Vesti +

Инцидент во кафуле во Центар

Vesti +

Маричиќ: Ја совладуваме високата корупција и го подигаме стандардот во борбата

Vesti +

Тешко повреден пешак во Струмица

Vesti +

Ковачевски: Донесовме пакет од 26 мерки тешки 400 милиони евра за заштита на стандардот на граѓаните

В+

(ФОТО) Кога сфатила дека бебето е мртво, им рекла на лекарите „веднаш да ја убијат“: Трудницата од Мариупол им подлегна на повредите

В+