Лидија Тасевска: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари, се грижиме за сите
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Лидија Тасевска: Дополнителни 1.100 стечајци ќе добиваат месечен надомест од над 9.200 денари, се грижиме за сите

Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ:

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ постојано покажува што значи вистинска грижа за граѓаните.

Помош и поддршка за ранливите категории е наш приоритет од кој не отстапуваме.

Вчера, парламентарното мнозинство предводено од СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на Законот за стечајци.

Со овие измени, дополнителни 1.100 стечајни работници ќе добиваат месечен надоместок од 9.242 денари месечно, до пензионирање или вработување.

На овој начин реализираме уште едно предизборно ветување и исправаме децениска неправда кон овие наши сограѓани.

За нас, секој е важен.

Досега, решен е статусот на околу 13.000 стечајни работници кои не по своја вина останале без работа и без регулиран статус.

Како одговорна политичка партија продолжуваме со вистинска грижа за секој наш граѓанин.

Реализираме мерки и политики кои решаваат долгогодишни проблеми и го унапредуваат животниот стандард на граѓаните.

Можеби ќе ве интересира...

Трагедија: Почина прегазената жена од Скопје

В+

Средба Тренчевска-Рана: Воспоставувањето на соработка помеѓу Северна Македонија и Индија, ќе донесе придобивки за граѓаните на двете држави

Vesti +

Владата донесе одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство

Vesti +

Алаѓозовски: 2023 ќе биде предизвикувачка, но ќе ги потврди заложбите за едно општество за сите

Vesti +

Заев: Им честитам на посветените луѓе од нашите институции кои со колегите од Албанија и Србија во кратки рокови ги подготвија механизмите за првите придобивки од „Отворен Балкан“

В+

Маричиќ: Опозицијата е за НАТО и ЕУ само на зборови, кога треба да се покажеме како сојузник молчат

В+