Vestiplus.mk
+ LIFE Здравје

Лесен начин да се ослободите од негативните мисли: Трикот е во изборот на храна

Ако сте еден од оние кои се чувствуваат депресивно овие денови, што не е невообичаен проблем, време е да јадете почесто риба и морска храна, особено туна.

Новото истражување покажа дека рибите ја намалуваат депресијата за 25 проценти, но само кај жените. Научниците издвоија туна, и таа треба да биде на чинија најмалку двапати неделно.

Врз расположението на мажите, рибата, за жал, нема позитивен ефект. Една студија објавена во American Journal of Epidemiology вели дека омега-3 масните киселини имаат посебно влијание врз жените поради хормоните естроген и прогестерон, односно мозокот функционира подобро.
Рибата има позитивен ефект врз депресијата

Истражувачкиот институт Мензи во Австралија следеше 1.400 жени на возраст од 26 до 36 години, пет години. Забележувале што јаделе и како се чувствувале.

Дури и со фактори како што се пушењето, вишокот килограми, вежбањето, консумирањето алкохол, образованието и работниот статус, сепак се покажа дека рибата има позитивен ефект врз депресијата.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Граѓанска трибина во Битола „Најдоброто за нашата општина“ во 20.00 часот

Vesti +

Приведен скопјанец баран со потерница

Vesti +

Заев од Струмица: Ова е веќе европски град, Струмица беше моторот во битката со режимот и во напредокот кон Европа

Vesti +

Царовска во Гази Баба: Училиштата ќе бидат подготвени за прием на ученици и за непречена реализација на учебната година со која започнуваат најкрупните образовни реформи досега

Vesti +

Шахпаска: Апелирам до сите вработени од детските градинки да се вакцинираат

Vesti +

НАЈМОЌНИТЕ И НАЈБОГАТИТЕ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ СЕКОГАШ СЕ РАЃААТ ВО ОВОЈ хороскопски знак! Успехот и среќата им се загарантирани!

Vesti +