Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

КЗБ за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава препорачува изолација и епидемиолошко следење

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници во земјата.

Беше констатирано дека сите надлежни институции се активно вклучени во процесот на епидемиолошка анализа, лабораториска потврда и изолација на суспектниот случај, се вели во соопштението од КЗБ.

„Комисијата за заразни болести препорача воведување мерки изолација/карантин и тоа: изолација во домашни или болнички услови на сомнителните случаи за мајмунски сипаници до нивно тестирање; изолација на потврдени случаи во домашни или болнички услови до завршување на болеста или зацелување на крастите; секојдневно епидемиолошко следење на контакти на потврдени случаи со мајмунски сипаници за време на траење на инкубацискиот период од 21 ден“ велат оттаму.

КЗБ ја реафирмира препораката до Министерството за здравство да се преземат сите неопходни превентивни мерки.

Можеби ќе ве интересира...

Украина: Русите уништија десетици цркви и три џамии

В+

Уапсено лице барано од Интерпол на Граничниот премин „Долно Блаце“

Vesti +

Приведени криминалци барани со потерници

В+

Излета рено во Скопје – едно лице тешко повредено

Vesti +

Тешка сообраќајка во тетовско: Се судрија сеат леон и голф, има повредени

В+

Автокоманда и Ченто се спојуваат со велосипедска патека

Vesti +