Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

Кривична пријава против лице од Скопје за загрозување на животната средина и природата со отпад

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Д.С.(43) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад”.

На 15.02.2022, полициски службеници од Единицата за економски и компјутерски криминал, инспектори од Државниот пазарен инспекторат и од Државниот инспекторат за животна средина извршиле контрола на импровизирано и нерегистрирано место за откуп и продажба на секундарни суровини во дворно место на ул.„Брсјачка буна” во Шуто Оризари-Скопје.

При контролата тие го затекнале пријавениот како неовластено тргува со отпад без регистрирано правно лице и без да поседува Дозвола за вршење на дејност – Складирање и третман на отпад, издадена од Министерството за животна средина и просторно планирање.

Можеби ќе ве интересира...

149 сообраќајни санкции во Скопје, 50 за брзо возење

Vesti +

Не е доволно само да ја исплакнете четката за заби: Еве како правилно да ја исчистите

Vesti +

Официјално: 1085 новозаразени, 12 починати, најмладиот има 27 години – Еве како тоа изгледа по градови

В+

Ковачевски од Струмица: Силно и одлучно кон иднината!

Vesti +

Влада: Нема продолжување на учебната година

Vesti +

Во куќа пронајден починат маж

В+