Vestiplus.mk
КОРОНАВИРУС МАКЕДОНИЈА ТОП ВЕСТИ

Ковид-19 се шири низ градинките – вработена во градинка во Кочани и негувателка во Куманово позитивни

Два нови случаи на заразени вработени во градинки. Нов случај е регистриран во градинка во Кочани каде коронавирусот е потврден кај психолог во установата, јавува Сител.

Ковид-19 е потврден и кај негувателка во кумановска градинка.

Сител јавува дека информациите се потврдени и од Министерството за труд и социјална политика од каде велат дека и во двете установи постапиле согласно насоките од Центрите за јавно здравје. Во изолација се испратени контактите на двете заразени.

Во изминатите денови откако градинките почнаа со работа на 9 септември потвдени беа случаи со Ковид-19 кај вработени во повеќе градинки ширум земјата. Но, заразени се и деца кои ги посетуваат детските установи.

Три случаи беа потврдени во струмичка градинка каде децата се заразиле меѓу себе, а едно дете со позитивен тест на корона има и во скопска градинка во групата јасли.

 

Можеби ќе ве интересира...

Стефоска: Со чествувањето на Блаже Конески, ние ги негуваме љубовта кон нашата земја и културата на мирот

Vesti +

Откриено возило што вршело меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација

Vesti +

Сончево време со температура до 22 степени

В+

Костадиновска-Стојчевска за „Топ Ченел“: Стратешка цел е да бидеме дел од ЕУ, како Македонци со македонска култура и македонски јазик

Vesti +

Герасимовски: Преку вело – мрежа и отстранување на црните точки во сообраќајот ќе ја зголемиме безбедноста за граѓаните

В+

Тешко повреден малолетник на велосипед, откако товарно возило удри во него

Vesti +