Ковачевски за „360 степени“: Парламентарното мнозинство е стабилно и има можност да се зголеми
Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ковачевски за „360 степени“: Парламентарното мнозинство е стабилно и има можност да се зголеми

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за емисијата „360 степени“ на ТВ „Алсат М“, која се емитуваше вечерва, зборуваше за стабилноста на парламентарното мнозинство, за кое рече дека во моментов брои 64 пратеници.

„Ако ги погледнете сите пратеници, без разлика на дискусиите коишто се водат и во дел на политичките партии внатре, никој не го довел во прашање владиното мнозинство“, потенцираше премиерот Ковачевски, појаснувајќи ја актуелната состојба со парламентарното мнозинство.

На прашањето за проширување на парламентарното мнозинство, премиерот Ковачевски одговори:

“Секогаш постои можност и потреба заради окрупнување на одреден блок кој има визија и цел да влезат нови политички субјекти. Тоа ќе значи зголемување на ефикасноста на работењето на Собранието со оглед на тоа дека имаме голем број на реформски закони коишто се дел од пристапувањето на ЕУ”.

Во однос на пратеничката група на ДУИ, премиерот Ковачевски нагласи дека: „таа пратеничка група нема пратеник којшто има забелешка на работата на Владата, на остварувањето на европските интеграции, на начинот на справувањето со енергетската и економската криза“.

„Ниту еден пратеник од пратеничката група на ДУИ или било која друга група којашто е дел од владиното мнозинство нема искажано било каква изјава или став во однос на владиното мнозинство. Што се однесува до дискусии кои се водат внатре во политички партии, јас не би можел коментирам бидејќи нашите политички партии, особено тие кои се дел од Владата се демократски партии“, појасни премиерот.

Осврнувајќи се на можниот влез на Алијанса за Албанците во Владата и можното излегување на Алтернатива за сметка на тоа, премиерот Ковачевски коментираше дека Алтернатива е дел од Владата и таа и програмски и кадровски е интегрирана во неа. Во однос на евентуалниот влез на Алијанса за Албанците во Владата, премиерот коментираше дека сите политички партии коишто делуваат во правец на зачленување на Северна Македонија во ЕУ, се добредојдени во Владата.

„За да тоа се случи, прво мора програмски да се усогласат политичките партии и второ, кадровски да се усогласат. До овој момент, такви разговори за кадровско и програмско усогласување со потенцијално нови партнери во Владата нема дојдено. Вие конкретно прашувате за Алијанса за Албанците бидејќи тоа е тема којашто се експлоатира во јавноста. Алијанса за Албанците е политичка партија која го поддржа предлогот на Европската Унија во однос на стартот на нашите преговори. Тие секогаш и практично докажувале дека се за интеграција на нашата држава во ЕУ“, појасни премиерот Ковачевски во интервјуто.

Повеќе од интернетот…

  • Biznispro.com
  • Centar.mk
  • Zena.mk
Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен е Фондот за пензиското и инвалидското осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 27.03.2023 година. Се препорачува […] The post Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата

Во собранието се изгласа предлог измената на Законот за враќање на дел од ДДВ на физички лица. Оваа измена е со цел од 1 јануари 2023 да се зголеми лимитот на повратот со што наместо 1.800 денари за тримесечие, граѓаните ќе може да добијаат максимален износ од 2.100 денари. Ова значи дека еден граѓанин ќе […] The post Граѓаните ќе може да добиваат поврат до 8.400 денари од лице годишно, наместо досегашните 7.200 – Мерката “Мој ДДВ” дава резултат и за граѓаните и за државата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе стокми нови цени на горивата кои ќе важат во текот на следната седмица. Во моментов цената на лондонската берза за барел нафта изнесува 83 американски долари, додека на американската е поевтина. Во моментов цените на горивата се – Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,00 (денари/литар), Моторен бензин ЕУРОСУПЕР […] The post Нова цена на горивата appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Остин: Украина ќе има добри шанси за успех

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин смета дека Украина има многу добри шанси да започне успешна контраофанзива во пролетта оваа година поради значителното исцрпување на руските сили и западното оружје, пишува Украинска Правда. – Мислам дека напролет ќе видиме интензивирање на непријателствата бидејќи се подобруваат условите за маневрирање и врз... Прочитај повеќе...

Поранешниот американски потпретседател мора да сведочи во истрагата за нападите на Капитол на 6 јануари

Пред големата порота за разговорите, федерален судија одлучи дека поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс мора да сведочи за разговорите што ги имал со поранешниот американски претседател Доналд Трамп пред нападот на Капитол на 6 јануари 2021 година. Судијата во одлуката рече дека Пенс сепак може да одбие да одговори на... Прочитај повеќе...

Пукање во Хрватска: Син си го убил таткото, а потоа и себеси?

Еден маж е убиен во хрватскиот град Винковци при синоќешната престрелка. Во 22 часот и 39 минути во полиција било пријавено дека маж е убиен од огнено оружје. Полициски службеници на местото на настанот пронашле мртво тело на маж и утврдиле дека сторителот се оддалечил од местото на настанот, пренесува... Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

220 санкционирани возачи во Скопје, 76 за брзо возење

Vesti +

Влада: Штрајкувачите да не се донесуваат во заблуда, наставата и преговорите да продолжат

Vesti +

Денеска се регистрирани 21 нови случаи на Ковид 19-1 починато лице

Vesti +

Зеленски: Русија нема да запре, туку ќе ги нападне овие шест држави

Vesti +

Филипче: Од денеска двојно ги зголемуваме и болничките капацитети и бројот на тестови за Ковид-19

В+

Скопје под блокади, терористички закани и хибридни напади

Vesti +