Vestiplus.mk
БИЗНИС ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Владата ќе реагира за ДДВ на струјата, откако Регулаторна ќе ја соопшти новата цена

„Цената на електричната енергија ја одредува Регулаторната комисија за енергетика, но секој од учесниците во производството учествуваат во формирањето на цената со одредени трошоци и маржа и притоа со 18% учествува и ДДВ. Кога РКЕ ќе ја објави новата цена, тогаш и Владата ќе направи праворемен потег во однос на нејзиниот дел од учеството во цената, а тоа е ДДВ“ кажа заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Тој додаде дека Владата не може да донесе одлука пред да се види новата цена.

„Сите опции се отворани согласно калкулациите. Калкулациите ќе покажат дали ќе се намали ДДВ од 18 на 5 проценти, но можеби нема да биде толку. Не би сакал да прејудицирам нешто врз основа на две непознати“ кажа Ковачевски.

Тој додаде дека секоја влада мора да биде одговорна и да го следи стандардот на населението, учеството на цената на електричната енергија во трошоците на населението и стопанството и потоа преку Собранието да реагира.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Ова е време на големи предизвици кои бараат храбри одлуки и заедништво

В+

Приведени крадци од Куманово фатени на дело

В+

Доделени договорите од ИПАРД 2 за нови инвестиции за рурален развој

В+

Ковачевски: Мицкоски станува сабајле и прво што прави “Ајде да видам што да изблокираме денес”

В+

Обвинение за жител од Гостиварско кај него биле пронајдени пиштол и муниција

В+

Филипче од Новаци: СДСМ гради силна економија, инвестираме во сите општини рамномерно

В+