Vestiplus.mk
БИЗНИСТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Владата ќе реагира за ДДВ на струјата, откако Регулаторна ќе ја соопшти новата цена

„Цената на електричната енергија ја одредува Регулаторната комисија за енергетика, но секој од учесниците во производството учествуваат во формирањето на цената со одредени трошоци и маржа и притоа со 18% учествува и ДДВ. Кога РКЕ ќе ја објави новата цена, тогаш и Владата ќе направи праворемен потег во однос на нејзиниот дел од учеството во цената, а тоа е ДДВ“ кажа заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски во емисијата „Клик плус“ на ТВ21.

Тој додаде дека Владата не може да донесе одлука пред да се види новата цена.

„Сите опции се отворани согласно калкулациите. Калкулациите ќе покажат дали ќе се намали ДДВ од 18 на 5 проценти, но можеби нема да биде толку. Не би сакал да прејудицирам нешто врз основа на две непознати“ кажа Ковачевски.

Тој додаде дека секоја влада мора да биде одговорна и да го следи стандардот на населението, учеството на цената на електричната енергија во трошоците на населението и стопанството и потоа преку Собранието да реагира.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Vestiplus.mk
  • Biznispro.com
Османи во Букурешт

По официјалната посета на Кралство Саудиска Арабија, од утре, Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Романија, каде ќе учествува на Минхенската лидерска средба, организирана од страна на Минхенската безбедносна конференција. На Минхенската лидерска средба, на која е предвидено да учествуваат над 70 високи гости од Европа... Прочитај повеќе...

Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата повторно паднаа, па сега барел нафта БРЕНТ на лондонската берза се тргува за 83,6 долари, додека WTI круд на американските берзи се тргува за 76 […] The post Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Бонус игра за ONLINE учесниците на лото 7 и џокер

Vesti +

Илиевски: Во населбата Зелен рид ново детско катче и мини парк за најмалите

В+

Данела Арсовска пак бега од новинарски прашање, на кој ли не потсеќа?

В+

Пронајдена дрога вредна околу 20.000 евра во Велес

В+

Ковачевски: Шокирани сме од снимките од ослободените градови во Украина како Буча и злосторствата извршени од руските инвазиски сили

В+

Милошоски да си даде оставка од позицијата пратеник, тој е најмалку повикан да зборува за националните интереси – бара СДСМ

В+