Ковачевски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево: Денес имаме историски најниска невработеност, повисока минимална и просечна плата
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Ковачевски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево: Денес имаме историски најниска невработеност, повисока минимална и просечна плата

СДСМ се определи да ги враќа парите назад кај граѓаните, наместо да ги троши на барок, на споменици и лажен барок и тоа денес се потврдува со повисок животен стандард за сите граѓаните, порача членот на Извршниот одбор Димитар Ковачевски, на вечерашната трибина “Најдоброто за нашата општина“ во Крушево.

– Економските мерки и политики што ги преземавме доведоа до тоа и во време на светска економска криза и пандимија, да имаме раст на минималната и просечната плата, да имаме пад на невработеноста. Она што ВМРО-ДПМНЕ го зборува е голема лага, денес и по пандемијата имаме најниска стапка на невработеност од 16 отсто, а предвидувањата се дека таа до крајот на годината ќе падне на 15 отсто. Извозот е зголемен за над 50 отсто во периодот од јануари до мај, зголемен и увозот, нивото на индустриско производство е дојдено на ниво од 2019 година, а компаниите во слободните економски зони покрај тоа што го зголемуваат извозот, ги зголемуваат работните места, ги зголемуваат и платите. Во време на ВМРО-ДПМНЕ за државна помош можеа да конкурираат само компаниите кои се во слободните економски зони, а денес сите компании можат да конкурираат за државна помош, посочи Ковачевски.

Тој додаде дека официјални податоци ја потврдуваат разликата помеѓу одговорното владеење на СДСМ и недомаќинското однесување на ВМРО-ДПМНЕ цели 11 години.

– Минималната плата од 2017 до денеска е зголемена за 6.000 денари, просечната плата денес е на највисоко ниво и е над 28.000 денари, односно за 5.000 денари повеќе отколку пред четири години. За четири години успеавме да изградиме и рехабилитираме над 1.000 километри патишта, додека за 10 години ВМРО-ДПМНЕ, тоа е огромна разлика, посочи Ковачевски.

Осврнувајќи се на Крушево и претстојните локални избори, Ковачевски кажа дека СДСМ на овие избори има лесна задача.

– На овие избори, овде во Крушево и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат многу лесна работа. СДСМ има лесна работа, затоа што знае дека Томе Христоски ќе победи, а ВМРО-ДПМНЕ исто има лесна задача затоа што и тие знаат дека Томе Христоски ќе победа, па може заедно да ги следиме резултатите, заклуч членот на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Повеќе од интернетот…

  • Centar.mk
  • Biznispro.com
  • Zena.mk
Неколку знаци ги очекуваат прекрасни вести – Дневен хорскоп за 4 јуни

Дневен хороскоп за 4 јуни 2023 Овен (21 март – 19 април): Вашата енергија и ентузијазам ќе бидат на врвот денес, Овене. Ќе се чувствувате мотивирани да преземете нови предизвици и да ги надминете сите пречки што ќе ви се најдат на патот. Одличен ден за започнување нови проекти или... Прочитај повеќе...

Ново невреме во најава, метеоролозите со вонредна прогноза: Детално метео за следните 4 дена

Денес и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме проследени со интензивен пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и изолирана појава на град. Во текот на следната седмица претпладне времето ќе биде сончево со... Прочитај повеќе...

Елементарна непогода во Прилеп – Повеќето улици се под вода, поплавени се куќи, забележан е и пожар во објект за авто делови

Околу 18.00ч подрачјето на Град Прилеп било зафатено од поројни врнежи дожд. Според информациите поголемиот дел улици низ градот се поплавени и тешко проодни, а е пријавено е едно целосно поплавување на куќа. Според информациите на Centar.mk бил пријавен и пожар во објект за автоделови лоциран над магистралниот пат А3, информираат надлежните. Невремето... Прочитај повеќе...

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ на долгот е: повисок од 120.000 денари за физичките лица и самостојни вршители […] The post Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за Centar.mk. За овие случаи до ОЈО поднесени се 16 кривични пријави и 24 писмени известувања, при што во рамките на расветлените случаи пријавени се 24 […] The post Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на градежните материјали. Со најава дека цените на становите во Македонија ќе паднат неодамна излезе […] The post Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали appeared first on BiznisPRO. Прочитај повеќе...

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената во текот на менструалниот циклус, како физички така и емоционално. Покрај тоа што главните симптоми на менструацијата се болни грчеви во стомакот, најверојатно жената ќе... Прочитај повеќе Чланак Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме, важен, но без шарм и уште неколку ситници е недоволен за успешно заведување. Секако, секој има своја тактика за заведување, но постојат одредени испробани трикови... Прочитај повеќе Чланак СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време да се преиспитате себеси и вашите чувства и да одлучите дали врската има иднина или не. Сосема е нормално дека во одредени ситуации нема да... Прочитај повеќе Чланак Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска се појављује прво на Zena.mk. Прочитај повеќе...

Можеби ќе ве интересира...

Али Ахмети оствари средба со претседателот на Албанија, Бајрам Бегај

Vesti +

Руска армија: Украинските воздушни бази се оневозможени

В+

Кој сака во кафитерија или ресторан, нека си се вакцинира – порача Бектеши

В+

Спасовски од Пробиштип: Кога ја презедовме власта одлучивме храбро да ги решавме проблемите, наместо да владееме популистички

В+

Власта засилена со АА, ја ‘победи’ активната блокада на опозицијата

Vesti +

МОН: Вложуваме во квалитетни наставни содржини, Педагошката служба досега одобри 73 учебници за средно стручно образование

Vesti +