Ковачевски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево: Денес имаме историски најниска невработеност, повисока минимална и просечна плата
Vestiplus.mk
+Во тренд...МАКЕДОНИЈА

Ковачевски на трибината „Најдоброто за нашата општина“ во Крушево: Денес имаме историски најниска невработеност, повисока минимална и просечна плата

СДСМ се определи да ги враќа парите назад кај граѓаните, наместо да ги троши на барок, на споменици и лажен барок и тоа денес се потврдува со повисок животен стандард за сите граѓаните, порача членот на Извршниот одбор Димитар Ковачевски, на вечерашната трибина “Најдоброто за нашата општина“ во Крушево.

– Економските мерки и политики што ги преземавме доведоа до тоа и во време на светска економска криза и пандимија, да имаме раст на минималната и просечната плата, да имаме пад на невработеноста. Она што ВМРО-ДПМНЕ го зборува е голема лага, денес и по пандемијата имаме најниска стапка на невработеност од 16 отсто, а предвидувањата се дека таа до крајот на годината ќе падне на 15 отсто. Извозот е зголемен за над 50 отсто во периодот од јануари до мај, зголемен и увозот, нивото на индустриско производство е дојдено на ниво од 2019 година, а компаниите во слободните економски зони покрај тоа што го зголемуваат извозот, ги зголемуваат работните места, ги зголемуваат и платите. Во време на ВМРО-ДПМНЕ за државна помош можеа да конкурираат само компаниите кои се во слободните економски зони, а денес сите компании можат да конкурираат за државна помош, посочи Ковачевски.

Тој додаде дека официјални податоци ја потврдуваат разликата помеѓу одговорното владеење на СДСМ и недомаќинското однесување на ВМРО-ДПМНЕ цели 11 години.

– Минималната плата од 2017 до денеска е зголемена за 6.000 денари, просечната плата денес е на највисоко ниво и е над 28.000 денари, односно за 5.000 денари повеќе отколку пред четири години. За четири години успеавме да изградиме и рехабилитираме над 1.000 километри патишта, додека за 10 години ВМРО-ДПМНЕ, тоа е огромна разлика, посочи Ковачевски.

Осврнувајќи се на Крушево и претстојните локални избори, Ковачевски кажа дека СДСМ на овие избори има лесна задача.

– На овие избори, овде во Крушево и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ имаат многу лесна работа. СДСМ има лесна работа, затоа што знае дека Томе Христоски ќе победи, а ВМРО-ДПМНЕ исто има лесна задача затоа што и тие знаат дека Томе Христоски ќе победа, па може заедно да ги следиме резултатите, заклуч членот на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира...

СДСМ: Ново намалување на горивата, имаме најниски цени во регионот

В+

СДСМ: Успешни енергетски политики, за прв пат по 70 години сите капацитети работат со полна пареа

Vesti +

Трагедија во Скопје: Маж загина во сообраќајка

В+

Средба Ковачевски – Петровиќ: Регионот ги унапредува односите и е од геополитичко значење за ЕУ, којашто е на потег

В+

Од понеделник можен нов ценовен шок: Цената на нафтата руши рекорди

Vesti +

Од утре студен бран со врнежи од дожд и снег

В+